Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów sieci księgarń BookBook (1-31.08 2020)

Tym razem prezentujemy listę bestsellerów sieci księgarń BookBook za cały miesiąc. Wakacyjny i pandemiczny sierpień zbyt nas nie rozpieścił pod względem nowości. Na listę trafiły tylko trzy nowe książki, z czego jedna znana nam już z listy Motyli Książkowych. Ale po kolei.


Najlepiej sprzedawała się powieść Remigiusza Mroza – Osiedle RZNiW (Czwarta Strona) – pod koniec lipca na miejscu szóstym.

Wczesne lata dwutysięczne. Blokowisko na osiedlu RZNiW żyje w rytmie rapu, oddycha dymem z jointów i nie toleruje obcych. Na dwunastym piętrze jednego z bloków mieszka Deso – wychowujący się bez rodziców chłopak, który na co dzień musi zmagać się z życiem w skrajnej nędzy.
Pewnej nocy otrzymuje esemesa z nieznanego numeru. Nadawca pisze: „Boję się. Chyba ktoś za mną idzie”. Deso po chwili oddzwania, ale w słuchawce słyszy jedynie trzaski. Nazajutrz okazuje się, że zaginęła dziewczyna z jego klasy. Chłopak nie wie, dlaczego próbowała skontaktować się akurat z nim, ale uznaje to za nieprzypadkowe i zaczyna szukać zaginionej.


Na miejsce drugie awansowało z ósmego miejsca W głębi lasu Harlana Cobena (Albatros)

W głębi lasu dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków. Odnaleziono jednak tylko dwa ciała. Co stało się z pozostałymi, w tym z siostrą prokuratora Paula Copelanda, który po dwudziestu latach od tragedii wciąż nie może się z nią pogodzić.
I kiedy w Nowym Jorku w zastrzelonym mężczyźnie rozpoznaje drugą z zaginionych ofiar, zadaje sobie pytanie: Czy Camille żyje?


Na trzecim Jadłonomia po polsku Marty Dymek (Marginesy), znana nam już książka z listy Motyli Książkowych.

Jadłonomia po polsku to nie tylko inspirujące przepisy, ale również porady, które ułatwią gotowanie i sprawią, że będzie łatwe, zrozumiałe i pyszne. Teraz już wiadomo, dlaczego latem do rosołu warto wrzucić bób, jak zrobić iście rewolucyjny pasztet bez pieczenia oraz dlaczego kilka kawałków słodkiej dyni tak świetnie sprawdzi się w bigosie! Autorka udowadnia, że kuchnia roślinna może być prosta jak barszcz i smaczna jak pierogi ruskie!


Na miejscu czwartym (po lipcowej nieobecności powraca na listę – w drugiej połowie czerwca na miejscu trzecim) Osobisty przewodnik po Pradze. Ale nie po tej w Warszawie a po Pradze czeskiej i oczywiście autorstwa Marcina Szczygła, która ukochał sobie to miasto. Warto zauważyć, że jest to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku.

Miejsca opisywane w przewodniku możemy zobaczyć dzięki fotografiom Filipa Springera. Do tego rozmowy z Czeszkami i Czechami. Znanymi i nieznanymi.


Na piąte z miejsca dziewiątego (w drugiej połowie lipca) awansowała Kwestia ceny Zygmunta Miłoszewskiego. (W.A.B.).

Kwestia ceny to historia naukowca Bahdana Smugi oraz Zofii Lorenz, słynnej historyczki sztuki i poszukiwaczki zaginionych arcydzieł. Ta para poszukuje przywiezionych 150 lat temu przez polskiego zesłańca na Sybir bezcennych zabytków tajemniczego ludu Ajnów.

Kwestia ceny to thriller o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, pogoni za ryzykiem, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości. Która być może właśnie dobiega końca.


Drugą połowę listy rozpoczyna nowość – Perska kobiecość Laili Shukri (Prószyński – S-ka).

Znana z Perskiej zmysłowości Joanna, po nagłym wyjeździe z Bali, gdzie spotkała miłość swojego życia, nie przestaje myśleć o ukochanym Richardzie. Chociaż nie ma z nim żadnego kontaktu, nie potrafi go wymazać ze swojego serca. Czyż można bowiem zapomnieć o prawdziwej miłości?

Laila Shukri ponownie zabiera czytelnika w pełen wzruszeń świat płomiennych miłości i namiętności.


Na siódmym kolejna nowość – Prawdziwe kolory Kristin Hannak (Świat Książki) – skłaniająca do refleksji, poruszająca opowieść historii trzech sióstr, których dotychczasowy stabilny świat rozpada się na kawałki z powodu zazdrości, zdrady i nieoczekiwanych namiętności, które przynosi życie.


Ósme i dziewiąte miejsca zajęły bestsellery Blanki Lipińskiej: Kolejne 365 dni (Agora) oraz 365 dni (Edipresse Książki) – erotyczne książki, które co pewien czas powracają na listę bestsellerów.


Listę zamyka Prezes i spółki. Imperium Jarosława Kaczyńskiego Agaty Kondzińskiej i Iwony Szpaly (Wydawnictwo Agora), książka o tym, jak prezes PiS zbudował swoje imperium. To opowieść o tym, co działo się przez dekady na zapleczu partii Jarosława Kaczyńskiego. Opowieść o podwójnych standardach w polityce i biznesie. Jak zwalczać układ, a z zaufanymi ludźmi tworzyć sieć spółek i fundacji. Tępić komunistów, ale robić z nimi intratne interesy. Tropić szemranych biznesmenów i brać od nich pieniądze. Domagać się wolnej prasy, ale wykorzystać jej łamy do partyjnej propagandy. Być skromnym, ale mieć ważną funkcję w instytucji wartej grube miliony. Nieść na sztandarze przejrzystość, a za zamkniętymi drzwiami negocjować biznes za miliard złotych. Brzydzić się obcym kapitałem, ale po niego sięgać. Dziennikarki „Gazety Wyborczej” pokazują, jaką drogę przeszedł Jarosław Kaczyński od dnia, gdy w biurze Porozumienia Centrum przestały działać telefony, bo nie było na rachunki, po budowę drapacza chmur w centrum Warszawy.


Dodaj komentarz