Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów sieci księgarń BookBook (1-15.09 2020)

Lista bestsellerów sieci księgarń BookBook za połowę września miło zaskakuje. Ze znanych nam wcześniej książek pozostała tylko jedna.


Na miejscy pierwszym Nareszcie w Dudapeszcie
(Prószyński Media).

Najnowsza książka Krzysztofa Daukszewicza – znanego i cenionego satyryka, który od wielu lat obserwuje naszą rzeczywistość – to satyryczny rozrachunek z polską sceną polityczną ostatnich miesięcy, gdzie niepodzielnie obok pandemii rządzi pewien mieszkaniec Żoliborza. Ale tak naprawdę tę książkę napisali wszyscy, którzy wraz z obecnym rządem wstali z kolan. I Pan, i Pani, i chamska hołota, i nasi wybrańcy z ulicy Wiejskiej. Tym razem jednak do współpracy Krzysztof Daukszewicz zaprosił swojego syna, by był „młody gniewny” i „stary wkurwiony”.


Na miejscu drugim Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi to wydana w 2004 roku pod flagą wydawnictwa Powergraph przygodowa powieść science-fiction autorstwa Rafała Kosika. Jest to pierwsza część z cyklu, który jak dotąd doczekał się przeszło czternastu odsłon. Seria szybko zyskała sławę, uznanie oraz oddanych fanów nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Seria była wielokrotnie nagradzana, otrzymała między innymi tytuł „Książki roku 2005”, nadany przez polską sekcję IBBY.


Trzecie miejsce zajęła powieść Olgi Rudnickiej To nie jest mój mąż (Prószyński Media) – według wydawcy porywająca komedia kryminalna.

Bibliotekarka Matylda Dominiczak spełnia swoje marzenie i zostaje licencjonowanym prywatnym detektywem. Jej pierwsze zadanie to uwiedzenie męża klientki i udowodnienie jego niewierności. Jednak rzekomy wiarołomca nie daje się skusić wdziękom Matyldy, a w dodatku wkrótce znika bez śladu. Pani detektyw ma czterdzieści osiem godzin, by go odnaleźć, ale klientce trudno się zdecydować, czy wolałaby odzyskać zagubionego małżonka czy też kochanka, który również zaginął. Znalezione nad rzeką zwłoki niezidentyfikowanego mężczyzny łączą drogi Matyldy i dwóch śledczych, Mareckiego oraz Tomczaka. Histeryczna klientka, wymagająca szefowa i roztargniony mąż nie ułatwiają sprawy Matyldzie, a zegar tyka…


Na czwartym Ostatni rozdział, debiut Katarzyny Kalisty (Czarna Owca).

Grająca schematami i konwencjami, wciągająca powieść szkatułkowa, w której przyszłość i teraźniejszość przenikają się płynnie, a napięcie miesza się z humorem. Zraniona przed laty, porzucona przez partnera bez słowa wyjaśnienia Olga nie potrafi zbudować trwałego, szczęśliwego związku. Uczęszcza na terapię, której owocem jest książka przeplatana prawdziwymi retrospekcjami.


Miejsce piąte utrzymała Kwestia ceny Zygmunta Miłoszewskiego (W.A.B.) – historia naukowca Bahdana Smugi oraz Zofii Lorenz, słynnej historyczki sztuki i poszukiwaczki zaginionych arcydzieł. Ta para poszukuje przywiezionych 150 lat temu przez polskiego zesłańca na Sybir bezcennych zabytków tajemniczego ludu Ajnów.

Kwestia ceny to thriller o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, pogoni za ryzykiem, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości. Która być może właśnie dobiega końca.


Drugą połowę listy rozpoczyna Andrzeja Marcisza Wielka Korona Tatr. Przewodnik wspinaczkowy po 14 ośmiotysięcznikach tatrzańskich (Wydawnictwo Bezdroża)

Wielka Korona Tatr przypisana jest do 14 ośmiotysięczników tatrzańskich, które spełniają dwa kryteria: ich wysokość przekracza 8000 stóp oraz wypiętrzają się nie mniej niż 100 metrów ponad najbliższą główną przełęcz. Przewodnik zawierający szczegółowe opisy 101 dróg, którymi można się wspiąć na szczyty Wielkiej Korony Tatr, stanowi autorski wybór Andrzeja Marcisza. Znajdują się w nim opisy szlaków, tras i dróg wspinaczkowych o stopniu trudności od I do V w skali tatrzańskiej.

Przewodnik skierowany jest do taterników, a także do doświadczonych turystów wysokogórskich, którzy korzystając z usług uprawnionych przewodników i instruktorów wspinaczki górskiej zechcą stanąć na 14 najwyższych szczytach Tatr.


Na siódmym miejscu Jest krew Stephena Kinga (tł. Wilusz Tomasz, Prószyński Media) – cztery nowe, znakomite opowieści, które z pewnością staną się równie sławne jak Skazani na Shawshank.


Kolejne miejsce zajął Arabski książę Tanyi Valko (Prószyński Media)

Czy można polubić życie w złotej klatce, tak że nie chce się jej opuścić i wrócić do M-5? Czy bogactwo i rutyna są silniejsze od naturalnego pragnienia wolności?
Jak potoczą się losy kobiet z rodu Salimich – Doroty i jej dwóch córek: Marysi i Darii – oraz ich życiowych partnerów? Jak zmienia się współczesny arabski świat? Co nowego w Arabii Saudyjskiej?

Kontynuacja porywającej sagi arabskiej, która zbliża dwa z pozoru odległe światy.

Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieszkała w krajach arabskich, w tym w Libii i Arabii Saudyjskiej, a następnie w Indonezji.


Piękne zielone oczy autorstwa Arnošta Lustiga (tł. Jan Stachowski, Czarne) zajęły dziewiąte miejsce.

Piętnastoletnia Żydówka Hanka Kauders traci w obozie koncentracyjnym całą rodzinę. Jej samej udaje się przetrwać tylko dzięki temu, że trafia do frontowego burdelu. To doświadczenie, od którego nigdy się nie uwolni, tak jak nie pozbędzie się tatuażu Feldhure, „kurwa polowa”. Jej napiętnowane ciało na zawsze pozostanie trochę obce. Na pytanie: „Kim jesteśmy?”, dziewczyna odpowie: „Kawałkiem mięsa i roztrzaskaną duszą”.

Piękne zielone oczy to porażające studium bezsilności ofiary wobec kata, opowieść o doświadczeniu niewypowiadalnej traumy. To próba znalezienia odpowiedzi na pytania, na które odpowiedzieć się nie da: Jak możliwe było tak potworne okrucieństwo? Ile można oczekiwać od tych, którym odebrano wszystko, nawet nadzieję? Czy głodujących, którzy nie kradli, powinniśmy uznać za świętych? Czy wola życia za wszelką cenę może być grzechem?


Tę listę kończy Książę Magdaleny Parys (Wydawnictwo Agora) – porywająca powieść o demonach historii, które w Niemczech żyją do dziś.

W berlińskiej katedrze zostają odnalezione zwłoki ukrzyżowanego księdza. W niejasnych okolicznościach wybucha pożar na imigranckim osiedlu, a w poszczególnych landach rosną nastroje separatystyczne i odżywa toksyczny nacjonalizm. Komu są na rękę pozornie nie związane ze sobą sprawy? Bezwzględnemu Księciu, który pragnie przywrócić do życia Imperium Germanum? Działającemu poza demokratyczną kontrolą kontrwywiadowi? A może walczącym o najwyższą władzę członkom rządu?  W meandrach afery będą musieli się odnaleźć znani z Magika prezydent berlińskiej policji Tschapieski, dziennikarka Dagmara Bosch i komisarz Kowalski, a stawką jest nie tylko przyszłość państwa, ale również ich poplątane życie osobiste.  

Dodaj komentarz