Kiermasze książek Targi, festiwale

Sukces Pleneru Literackiego w Warszawie!

20 września zakończył się Plener Literacki w Warszawie, trzydniowe wydarzenie odbywające się w pięknym i lubianym Ogrodzie Saskim. Mieszkańcy stolicy i turyści chętnie korzystali z oferty przygotowanej przez ok. 40 wydawców z całej Polski oraz uczestniczyli w spotkaniach z dwudziestoma autorami obecnymi na Plenerze.

Organizatorami wydarzenia były Fundacja Historia i Kultura oraz Miasto Stołeczne Warszawa, a partnerem Pleneru Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.


W otwarciu Pleneru uczestniczyli: Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Aleksander Ferens, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Sonia Draga, Prezes Polskiej Izby Książki i Prezes Wydawnictwa Sonia Draga, Rafał Skąpski, Prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i prezes Spółki Targi Książki oraz Jacek Oryl, Wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.

Plener Literacki w Warszawie był okazją, by spędzić ostatni weekend lata w towarzystwie znakomitych autorów i ciekawych książek. Szczególne miejsce w programie Pleneru zajęły spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Na scenie w Ogrodzie Saskim gościliśmy Jakuba Żulczyka, Grzegorza Piątka, Arkadiusza Szarańca i Marcina Szczygielskiego. Wśród autorów, którzy spotykali się z plenerową publicznością byli również: Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Nina Majewska-Brown, Piotr Milewski, Przemysław Semczuk, Naval, Józef Krzyk, Bartosz Lech Grykowski, Izabela Połońska, Rafał Skąpski, Thomas Arnold, Sylwia Bies, Agnieszka Tyszka, Ida Pierelotkin i Katarzyna Majgier, a o ruchu Świadomych Wydawców i swojej ofercie opowiedziały: Agnieszka Kowalik-Urbaez z Wydawnictwa Claroscuro i Dominika Żukowska z Wydawnictwa Poławiacze Pereł. Spotkania z autorami prowadzili niezawodni: Jerzy Kisielewski i Adam Szaja.

W Ogrodzie Saskim swoją ofertę zaprezentowało ok. 40 wystawców, wśród nich m.in.: Adamada, Afera, AGORA, Akapit Press, Albatros, Amaltea, Bellona, Bukowy Las, Claroscuro, Debit, Fabryka Słów, Grupa Helion, Instytut Pamięci Narodowej, Księgarnia Porcelanowa, Niemy Niemen – Książki z Kresów, Książkowe Klimaty, Oficyna Naukowa, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Sonia Draga, Świadomi Wydawcy, Świat Książki, Wydawnictwo EZOP, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo Olesiejuk, timof comics, Scream Comics, Planeta Komiksów, Taurus Media, Wydawnictwo Mandioca, Wydawnictwo Vectra.

Bogata oferta wydawców uzupełniona była przez Księgarnię Świat Książki, która zadbała o to, by każdy miał szansę znaleźć na Plenerze swoje wymarzone publikacje.

W Namiocie Warszawskim swoje działania prezentowała Fundacja Zmiana, jedna z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych w Warszawie, prowadzących projekty literackie i działających na rzecz czytelnictwa. W ramach wydarzenia Pandemiczny Stół Literacki nowych właścicieli trafiło około tysiąc książek dla dorosłych i dla dzieci, a uwagę odwiedzających przyciągała wanna pełna książek oraz informacje o takich projektach jak: Biblioteki Sąsiedzkie, Czytelnia na Bazarze Różyckiego, Bunt Czytaczy, Książki w Pudle oraz RotaKsiążki. W trakcie Pleneru odbywała się też zbiórka książek na potrzeby bibliotek w zakładach karnych. Miłośnicy dobrej książki mieli szansę dowiedzieć się więcej o tegorocznych laureatach i laureatkach Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz o tym, które księgarnie zostały wybrane ulubionymi księgarniami Warszawy w roku 2020.

(info Fundacja Historia i Kultura)


A oto fotoreportaż z sobotniego dnia.

Dodaj komentarz