Edytorstwo Historia książki i druku Wystawy

Prace Grzegorza Rosińskiego na sprzedaż

Rodzina Grzegorza Rosińskiego, jednego z najwybitniejszych mistrzów komiksu, zdecydowała się wystawić na sprzedaż blisko 230 najważniejszych prac z jego najlepszych albumów – 150 oryginalnych plansz do Thorgala i 50 plansz do Grand Pouvoir du Chninkel (pol. Sznikiel).


Sprzedażą prac Rosińskiego zajmie się Galeria Daniel Maghen, która od 25 lat towarzyszy i wspiera talent tego wybitnego ilustratora. Ta współpraca zaowocowała dziś wyjątkową sprzedażą, jakiej jeszcze nie było w świecie komiksów, szacowaną na ponad 4 miliony euro. Wartość przedsprzedaży to już 1,5 miliona euro.

Wydarzenie to zapowiada prawdziwe trzęsienie ziemi wśród kolekcjonerów, dla których rynek komiksów nie ma tajemnic. Seria Thorgal, stworzona we współpracy z Jeanem Van Hamme, to jeden z największych bestsellerów wydawnictwa 9th Art, sprzedała się w prawie w 15 milionach egzemplarzy i została przetłumaczona na 18 języków. Na sprzedaż trafią najpiękniejsze strony tej sagi, w tym te z mitycznych albumów, takich jak Au-delà des ombres (Ponad krainą cieni), Les Archers et Le Pays Qâ (Łącznicy).

Na wystawie prezentowana będzie także jego kultowa powieść graficzna: Le Grand Pouvoir du Chninkel (Sznikiel). Wydany w 1986 roku przez ten sam słynny duet Rosiński & Van Hamme album stał klasyką gatunku i wpłynął na całe pokolenie autorów: Mathieu Lauffraya, Ralpha Meyera, Alexa Alice…

Na sprzedaż pójdą też niektóre plansze z Western, Hans, Complainte des Landes perdues (Skarga utraconych ziem) i La Vengeance du Comte Skarbek (Zemsta hrabiego Skarbka).

Wystawa-sprzedaż odbędzie się w dniach od 20 października do 12 grudnia 2020.

(źródło ActuAllite, na zdjęciu plansz do piątego tomu ThorgalaPonad krainą cieni, plansza nr 23, 1983, tuszu na papierze 33×43 cm)

Dodaj komentarz