Nigdy bym nie pomyślał, że będę trzymać w ręce rękopis Czesława Miłosza, Leopolda Tyrmanda, maszynopis wystukany na maszynie do pisania przez Sławomira Mrożka, cały numer paryskiej “Kultury”. Taką przyjemność zafundowała miłośnikom historii i książki grono trzech instytucji: Instytut Książki, Instytut Literacki Kultura, Pracownia Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS. Co prawda z tym “trzymaniem w ręce” to przesadziłem, ale oglądać te historyczne pamiątki już można. Wydany przez te wymienione wyżej instytucje reprint całej teki redakcyjnej dziewiątego numeru “Kultury” ukazał się z okazji tegorocznej rocznicy śmierci Jerzego Giedroycia, założyciela w Paryżu Instytutu Literackiego i wydawanej tam “Kultury”. To znak ówczesnych czasów, żywy dotyk pracy twórczej piszących dla tego pisma mistrzów słowa, ale też pewnego rodzaju wskaźnik, jak wyglądała ówczesna praca redakcyjna (czy dzisiejszy wydawcy rozumieją, co oznaczają te tajemnicze znaczki i wpisy redaktora na maszynopisach?).
Myślę, że J. Giedroyc byłby dumny z edytorskiej formy wydania Teki… Reprinty maszynopisów i rękopisów ujęte zostały w blok z otwartym i szytym nićmi grzbietem, pięknie kontrastuje z kremowym papierem książki czerwony kolor wnętrza kartonowej okładki. Elegancko, z szerokim marginesem zewnętrznym zaprojektowany został wstęp do książki (układ dyskretny – wszak wstęp jest tu najmniej ważny).
Cała książka umieszona została w tekturowym pudełku wykonanym z rzadkim dziś znawstwem (to dzieło lubelskiego introligatora Andrzeja Paśnikowskiego – firma Intropak). Po wyjęciu z niej Teki… czeka na nas niespodzianka – na dnie pudełka również prosi się o wyjęcie reprinty całego piątego numeru “Kultury”. W sumie majstersztyk edytorski i świetny pomysł wydawniczy.
KULTURA. TEKA REDAKCYJNA NR 9/1969
wydawcy: Instytut Książki, Instytut Literacki Kultura, Pracownia Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS
pomysł: Rafał Habielski, i Andrzej Peciak
projekt: Krzysztof Rumowski
skład i red. tech.: Joanna Dyszczyk
przygotowanie do druku: Andrzej Peciak
druk: Petit Lublin
kartonowe pudełko: Intropak/Lublin
Zobacz wszystkie nadsyłane książki:
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.