Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów sieci księgarń BookBook (16-30.09 2020)

Lista bestsellerów sieci księgarń BookBook za drugą połowę września znów miło zaskakuje. Ze znanych nam z wcześniejszej listy pierwszej dziesiątki książek pozostały trzy – wszystkie awansowały.


Na miejscu pierwszym nowość – długo oczekiwana kolejna książka Szczepana Twardocha. Pokora (Wydawnictwo Literackie) to porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność. To historia Aloisa, syn górnika z Górnego Śląska, któremu przyszło żyć w trudnych powojennych (I wojna światowa) czasach.


Na miejsce drugie skok z ostatniego zaliczył Książę Magdaleny Parys (Wydawnictwo Agora) – porywająca powieść o demonach historii, które w Niemczech żyją do dziś.

W berlińskiej katedrze zostają odnalezione zwłoki ukrzyżowanego księdza. W niejasnych okolicznościach wybucha pożar na imigranckim osiedlu, a w poszczególnych landach rosną nastroje separatystyczne i odżywa toksyczny nacjonalizm. Komu są na rękę pozornie nie związane ze sobą sprawy? Bezwzględnemu Księciu, który pragnie przywrócić do życia Imperium Germanum? Działającemu poza demokratyczną kontrolą kontrwywiadowi? A może walczącym o najwyższą władzę członkom rządu?  W meandrach afery będą musieli się odnaleźć znani z Magika prezydent berlińskiej policji Tschapieski, dziennikarka Dagmara Bosch i komisarz Kowalski, a stawką jest nie tylko przyszłość państwa, ale również ich poplątane życie osobiste.  


Z piątego na trzecie awansowała Kwestia ceny Zygmunta Miłoszewskiego (W.A.B.) – wciąż na liście od połowy sierpnia.

Kwestia ceny to historia naukowca Bahdana Smugi oraz Zofii Lorenz, słynnej historyczki sztuki i poszukiwaczki zaginionych arcydzieł. Ta para poszukuje przywiezionych 150 lat temu przez polskiego zesłańca na Sybir bezcennych zabytków tajemniczego ludu Ajnów.


Na czwartym nowość – Precedens Remigiuszu Mroza (Czwarta Strona), kolejny kryminał z Joanną Chyłką w roli głównej.

Do Joanny Chyłki z nietypową sprawą zgłasza się jedna z najpopularniejszych polskich aktorek. Twierdzi, że za moment popełni przestępstwo, i chce, by to właśnie prawniczka z Żelaznego & McVaya ją broniła. Zanim Chyłka ma okazję zastanowić się, jak zapobiec tragedii, jest już za późno. Kobieta brutalnie morduje swoją ofiarę, a wszystko to transmituje w mediach społecznościowych.
 Śledczy dysponują niepodważalnymi dowodami w postaci nagrania oraz śladów DNA – i nie mają wątpliwości co do winy aktorki. Ta jednak nie przyznaje się do zarzucanego czynu, zapewniając Chyłkę i Kordiana, że w istocie popełniła przestępstwo doskonałe. I że nie zostanie za nie skazana.


Z siódmego miejsca na piąte awansowała Jest krew Stephena Kinga (tł. Wilusz Tomasz, Prószyński Media) – cztery nowe, znakomite opowieści, które z pewnością staną się równie sławne jak Skazani na Shawshank.Kolejne książki to już same nowości. Na miejscu szóstym Srebrne skrzydła Camilli Läckberg w tłumaczeniu Ingi Sawickiej (Czarna Owca) – Dobrze napisana historia zemsty bezwzględnej kobiety, która podejmuje wszelkie środki, aby osiągnąć swoje cele (cyt. “Dast Magazine”)

Po zakończeniu toksycznego związku Faye zbudowała sobie nowe życie za granicą. Jej były mąż Jack odbywa karę więzienia, a firma Revenge odnosi sukcesy i właśnie ma wejść na rynek amerykański. Kobieta już myślała, że najgorsze ma za sobą, tymczasem jej egzystencja zostaje ponownie zagrożona. Ktoś usiłuje przejąć jej firmę i Faye musi wrócić do Sztokholmu. Z pomocą kilku innych kobiet walczy o uratowanie swego majątku, siebie i swoich najbliższych.

Na kolejnym miejscu Asiunia Joanny Papuzińskiej (seria “Wojny dorosłych, historie dzieci”, Wydawnictwo Literatura).

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne. Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.


Na ósmym klasyka fantasy Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R. Tolkiena (przekład Maria Skibniewska, Wydawnictwo Iskry).

Arcydzieło literatury fantasy. Baśniowy, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach fantastyczny świat oraz barwne postaci i ich wspaniałe przygody. Bohaterem jest tytułowy hobbit, „istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala”, pełen życzliwości dla świata, dobroci, nieskory do męstwa, a przecież odważny, poczciwy, a przecież sprytny. Autor szuka w swej powieści odpowiedzi na podstawowe pytania o źródła dobra i zła. To także wstęp i zaproszenie do najgłośniejszego dzieła Tolkiena Władcy Pierścieni. Lektura szkolna.


Przedostatnie miejsce pierwszej dziesiątki zajmuje Powrót z Bambuko Katarzyny Nosowskiej (Wielka Litera) .

Polecam Wam cudowną formułkę na lęk przed tym, co ludzie powiedzą, a brzmi ona: I co z tego? Nic z tego. Za każdym razem okazuje się, że nic z tego. Oni będą gadać – to pewne. Będą gadać tyle, ile trzeba, by się nasycić – nie dłużej. Chodzi o to, by własnym zaangażowaniem nie spowodować, że monolog zamieni się w dialog. Nie wahajcie się użyć własnego życia, by żyć, jak Wam się podoba.
Kaśka Nosowska


Pierwszą dziesiątkę listy bestsellerów hurtowni BookBook zamyka Królestwo norweskiego mistrza kryminału Jo Nesbø (tł. Iwona Zimnicka, Wydawnictwo Dolnośląskie).

Młoda kobieta zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu tuż po internetowej randce. Ślady na jej ciele wskazują, że sprawca jest wyjątkowo bezwzględny. Presja mediów, by znaleźć winnego, sprawia, że policja zwraca się do Harry’ego Hole. Były śledczy niechętnie myśli o powrocie do pracy, przez którą wiele w życiu stracił. Rozpoczyna dochodzenie dopiero, gdy zaczyna podejrzewać, że zbrodnia łączy się z nierozwiązaną sprawą z przeszłości. Podejmuje trop i daje się wciągnąć w nierówną grę z wyrachowanym psychopatą.


Dodaj komentarz