Różne Rynek wydawniczy

Pomnik Harry’ego Pottera na Leicester Square

Pomnik Harry’ego Pottera z książek brytyjskiej pisarki J.K. Rowling pojawił się w środę 1 października na Leicester Square w centrum Londynu. Potter, którego postać w filmie gra Daniel Radcliff, leci tu na miotle.

W sąsiedztwie znajduje się osiem innych posągów przedstawiających popularnych bohaterów filmowych. Na Leicester Square możemy więc zrobić sobie zdjęcia z Mary Poppins, niedźwiedziem Paddingtonem, Jasiem Fasolą i Batmanem. Wiele z nich brytyjscy widzowie po raz pierwszy zobaczyli na dużym ekranie na Leicester Square, gdzie pysznią się fasady dwóch popularnych kin. W jednym z nich jesienią 2001 roku odbyła się premiera pierwszego z filmów o Potterze – „Harry Potter i kamień czarnoksiężnika”.

Posąg przedstawia 11-letniego Pottera. Młody mag ubrany w strój do Quidditcha i siedzi na Nimbusie 2000. Rzeźba sprawia wrażenie, że unosi się w powietrzu, gdyż metalowy filar, będący jedynym jego punktem podparcia, jest przesłonięty zielonym krzakiem, nad którym „lata” Potter.

Siedem powieści o Harrym Potterze, opublikowanych w latach 1997-2007, przyniosło Rowling światową sławę. Całkowity nakład książek wydanych w ponad 80 językach przekracza 500 milionów egzemplarzy. Na podstawie tych prac nakręcono osiem hitów kinowych.

Rowling regularnie publikuje nowe książki, ale nie są one już przeznaczone dla dzieci. W 2011 roku ukazała się powieść Rowling The Accidental Vacancy, którą można przypisać gatunkowi satyry politycznej i społecznej, a w 2013 – kryminał Call of the Cuckoo, którego pisarka wydała pod pseudonimem Robert Galbraith. Do tej pory powstało już pięć powieści kryminalnych tego “autora”.

(źródło m.in. www.wizardingworld/leicestersquare)

Dodaj komentarz