EDYCJA 2019/2020 Konkurs EDYCJA

Edycja 2019/2020 – Muzeum Warszawy: “Herse. Warszawski Dom Mody”

Z notki o książce: Dom Mody Bogusław Herse dla trzech pokoleń warszawianek i warszawiaków był synonimem luksusu. Przez pryzmat jego działalności [autorka] Agnieszka Dąbrowska kreśli tło warszawskiego rynku mody drugiej połowy XIX i początku XX wieku.

Ubiory od Hersego wyróżniały się wyrafinowanym krojem, bogactwem detali, jakością i różnorodnością zastosowanych tkanin…

Z przyjemnością więc przeglądamy książkę, zanurzając się poprzez licznie tu podane drzeworytnicze, prasowe reklamy XIX wieku, zdjęcia i rysunku katalogów w piękno ówczesnej mody.

Do oglądania książki zachęca też dość ciekawy jej układ graficzny. W percepcji kolumn pomagają szerokie marginesy, choć nie bardzo rozumiem układu, w którym prawa strona ma szerszy wewnętrzny margines niż lewa (na szczęście optyczne białe pola rozkładówek kolumn z reguły bilansują się, tworząc zamkniętą kompozycję), ciekawy jest układ żywych pagin – pionowa pagina rozdziału na marginesie zewnętrznym lewej stronie, pozioma pagina podrozdziału na stronie prawej przy marginesie wewnętrznym. Ładnie wyeksponowane ilustracje, choć zasada ustawiania podpisów pod ilustracjami całostronicowymi na dole kolumny powoduje, że niekiedy “spadają” one ponad miarę.

Rzut oka na jakość składu: tu rzucająca się w oczy niedoróbka – w przypisach panuje zasada, że przy składzie cyfr jedności stawiamy pod jednościami, dziesiątki pod dziesiątkami, etc. Dzięki temu unikamy rzucającej się w oczy “dziury” w składzie. To zasada znana każdemu absolwentowi szkoły poligraficznej.

Książka pięknie wydrukowana i oprawiona, choć dla mnie osobiście użyta tu tektura na okładkę jest zbyt gruba. Ale nadaje to też pewien charakter całości.

Na koniec o drobnym detalu książki, ale jakże pomysłowym i urokliwym. Jak sprawdzić, kto jest producentem tej czy innej części garderoby? – zwykle sięgamy do przyszytej do ubrania metki. Swoją miał też Dom Mody Hers i taka też został doklejona do okładki naszej książki. Z pewnym trudem, ale może posłużyć za zakładkę.HERSE. WARSZAWSKI DOM MODY
wydawca: Muzeum Warszawy
autor: Agnieszka Dąbrowska
redakcja: Julia Odnous-Pawlińska
wybór ilustracji: Agnieszka Dąbrowska,
Julia Odnous-Pawlińska
przygotowanie il. do druku: Tomasz Kubaczyk
opracowanie graficznie i skład: Łukasz Paluch
druk: Drukarnia Akapit Lublin


Zobacz wszystkie książki


Dodaj komentarz