Filmy Rynek wydawniczy

“Gambit królowej” w Nefliksie

Netflix pokazał zwiastun miniserialu „The Queen’s Gambit” wg książki Waltera Tewisa o tym samym tytule (pol. Gambit królowej, wyd. Świat Książki). Główną rolę gra w nim Anya Taylor-Joy, którą znamy z takich produkcji, jak „Czarownica”, „Split”, „Glass”, „Emma”, „Nowi mutanci”. 24-letnia aktorka, zwyciężczyni Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, zagrała rolę Bethy Harmon – młodej i utalentowanej szachistki z sierocińca, losy której obserwujemy wraz z jej dorastaniem jako szachistki i kobiety. Akcja rozgrywa się w latach pięćdziesiątych XX w.

Scenariusz do filmu napisał dwukrotnie nominowany do Oscara Scott Frank (za filmy „Logan” oraz „Out of Sight”). W filmie grają również: Harry Melling (Dudley Dursley z „Harry’ego Pottera”), Chloe Pirri, Thomas Sangster, Bill Camp.

Film pojawi się na platformie Netflix 24 października.

https://youtu.be/CDrieqwSdgI

Z notatki o książce: W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój.
Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla siebie nowe życie. Wspinając się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, będzie się równocześnie mierzyć z własnym pragnieniem samozniszczenia.

„Gambit królowej” to przepiękna książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia.

Dodaj komentarz