Filmy Rynek wydawniczy

„Król” od 6 listopada w Canal+

W piątek, 6 listopada w Canal+ Premium i usłudze „Telewizja przez internet” zadebiutuje „Król” – nowy serial w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Produkcja powstała na podstawie książki Szczepana Twardocha o tym samym tytule. W rolach głównych Michał Żurawski, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Boczarska, Andrzej Seweryn i Borys Szyc.

„Król” który rozgrywa się w mafijnym półświatku Warszawy lat 30. XX wieku. Akcja zaczyna się w zatłoczonej sali Kina Miejskiego, gdzie trwa pojedynek bokserski o drużynowe mistrzostwo stolicy między falangistą Andrzejem Ziembińskim a Jakubem Szapirą, którego dopinguje środowisko żydowskie. Walce przygląda się Kum Kaplica – stary bojownik PPS, socjalista i król warszawskiego półświatka.

Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. A ponad wszystkimi podziałami zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą.
Z notki o książce

Główną rolę w serialu, czyli postać Jakuba Szapiro, zagra Michał Żurawski. Twórcami koncepcji serialu są: Łukasz M. Maciejewski, Szczepan Twardoch, Jan P. Matuszyński i Leszek Bodzak. Za scenariusze poszczególnych odcinków odpowiadają natomiast Łukasz M. Maciejewski (główny scenarzysta), Dana Łukasińska oraz Szczepan Twardoch, który jest również autorem dialogów postaci i pełni funkcję konsultanta produkcji.

Król ukazał się w 2016 roku nakładem Wydawnictw Literackiego, uznawany jest przez wielu krytyków za jedną z najważniejszych polskich powieści XXI wieku. W 2017 roku powieść nominowana była do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza, doczekała się swojej adaptacji scenicznej na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.

Szczepan Twardoch ukończył socjologię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2013 został laureatem Paszportu Polityki za rok 2012 w kategorii literatura. Jego najważniejsze powieści to Morfina (2012), Drach (2014) oraz Król (2016), Królestwo (2018). We wrześniu tego roku na półki księgarń trafiła jego najnowsza powieść Pokora.

(źródło m.in. wirualnemedia.pl)

Dodaj komentarz