Promocje książek Różne

VI Noc Bibliotek już w sobotę 10 października

Tegoroczna, specjalna Noc Bibliotek odbywa się pod hasłem “Klimat na czytanie” i mowa tu zarówno o klimacie w sensie pogody, jak i klimacie na coś, czyli w przypadku obecnych czasów pandemii klimacie na zostawanie w domach i… czytanie książek. A w tym pomagają biblioteki.


Edukacja klimatyczna to temat istotny zarówno na poziomie nauki w szkole, jak i z punktu widzenia mieszkańców osiedla, miejscowości, miasta. Miejscem, gdzie te dwie społeczności – szkolna i lokalna – spotykają się, jest biblioteka. Warto wykorzystać ją jako przestrzeń dla prowadzenia działań z zakresu edukacji klimatycznej i ekologicznej. To bowiem do biblioteki udają się ci, którzy szukają wiedzy, interesują się światem i są otwarci na krytyczne jego postrzeganie.

“Klimat na czytanie” to cała seria działań w bibliotekach. Na stronie organizatora, Centrum Edukacji Obywatelskiej, znajdziemy cały szereg pomysłów, jak takie nocne święto bibliotek i czytelników poprowadzić

Co m.in. w planie?

  • 10.10.2020 o 19:00 uroczysta inauguracja on-line akcji z udziałem pisarzy i artystów. Przeczytamy wspólnie napisany przez Jacka Cygana specjalnie dla Nocy Bibliotek wiersz – hymn tegorocznej akcji (młodsi) oraz wiersz Doroty Masłowskiej z książki „Psikusy”, Gang Design, 2017 (starsi). Oprawę muzyczną, a na finał koncert kołysanek z wierszami polskich poetek zapewnią Janusz i Kaja Prusinowscy z zespołem
  • gra biblioteczna online wokół klasyki literackiej z elementami gry „Flirt z klimatem” – tym razem w wersji do samodzielnego uzupełniania o ulubione cytaty i dzielenia się nimi w mediach społecznościowych.
  • akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek

Uwaga! 100 bibliotek, które zorganizują najciekawsze wydarzenia w ramach Nocy Bibliotek, nagrodzonych zostanie paczkami z książkami w konkursie Nocy Bibliotek i Platona.


Noc bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytanie i korzystanie z lokalnych bibliotek. Organizowana od 2015 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(źródło Noc bibliotek)

Dodaj komentarz