Nowości wydawnicze Zapowiedzi wydawnicze

Nowość z PWM – “Kilar. W bliskim planie”

Kilar. W bliskim planie
Autor: Violetta Rotter-Kozera
Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne


Wojciech Kilar to postać nietuzinkowa. Można słuchać o nim wiele i wciąż ma się niedosyt. Tak samo jak jego muzyki, która zachwyciła cały świat. Już 19 października nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukaże się wyjątkowa publikacja Kilar. W bliskim planie, stanowiąca opowieść o muzyce filmowej i geniuszu kompozytora, snuta przez największe tuzy świata polskiej i zagranicznej kinematografii.

Książka stanowi zbiór osobistych rozmów przeprowadzonych przez Violettę Rotter-Kozerę z  wybitnymi postaciami świata kultury. Z ich wspomnień, okraszonych licznymi anegdotami, wyłania się niezwykle intymny i urokliwy portret jednego z najbarwniejszych polskich kompozytorów.

Od Autorki:
Znamy wiele wypowiedzi Wojciecha Kilara świadczących o sporym dystansie do zwyczajów panujących w przemyśle filmowym. Szczególnie jedna utkwiła mi w pamięci: „czym mnie ten obraz zainspiruje, to ja piszę jakiś utworek. Jak się nie spodoba, to albo wyciszą, albo wyrzucą…”.
Wiele wskazuje na to, że pisanie muzyki filmowej przychodziło mu z łatwością. Imponujący dorobek (ponad sto pięćdziesiąt filmów) świadczy o niezwykłym talencie, wyczuciu obrazu i zrozumieniu funkcji muzyki w filmie. Kiedyś w rozmowie przyznał, że niektóre zamówienia sprawiały mu szczególną radość: „Lubię walce, lubię tanga. Wszystko, czego nie umiem tańczyć, to lubię pisać”. Kiedy zapytałam o szczegóły współpracy ze słynnymi reżyserami, odpowiedział: „Im większy reżyser, tym pisze się dla niego prościej. Od Francisa Forda Coppoli, od Jane Campion nigdy nie usłyszałem słowa, jaka ta muzyka ma być”.
Był twórcą wolnym. Chadzał własnymi ścieżkami. Zwłaszcza dźwiękowymi. Stworzył indywidualny, rozpoznawalny styl także w sferze muzyki filmowej. Barwne osobiste wspomnienia wybitnych twórców i artystów sprawiają, że widzimy Wojciecha Kilara w wyjątkowo bliskim planie. Bez retuszu i efektów specjalnych.

W książce z Violettą Rotter-Kozerą rozmawiają: Roman Polański, Antoni Wit, Kazimierz Kutz, Kazimierz Kord, Fred Fuchs, Peter Jablonski, Sławomir Idziak, ks. Jerzy Szymik, Marek Moś, Krzysztof Zanussi

(info PWM)

Dodaj komentarz