Konkursy Konkursy literackie Najlepsze książki/plebiscyty

Świat Koziołka – czyli wręczenie 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej

27. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego rozstrzygnięta. 9 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu poznaliśmy laureatów tegorocznej Nagrody.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji 10 nominowanych (z 97 zgłoszonych), a następnie przewodnicząca jury – prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb odczytała werdykt, a statuetkę Koziołka Matołka oraz okolicznościowe dyplomy wręczyli Janusz Chwierut – prezydent miasta Oświęcim i Leszek Palus – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu.

W ramach Nagrody przyznano dwa wyróżnienia i nagrodę główną.

Za sięganie do wewnętrznych, często nieuświadamianych uczuć odbiorcy, malowanie obrazów, które znaczą nie tylko ikonicznie, ale też emocjonalnie, a szczególnie za symboliczne ujęcie obrazu pękniętego serca wyróżnienie otrzymała Roksana Jędrzejewska-Wróbel za książkę Pracownia Aurory wydaną przez wydawnictwo Bajka.

Za przedstawienie bardzo aktualnego współcześnie tematu, jakim jest stosunek dzieci i dorosłych do zwierząt oraz opisanego w delikatnej formie opowieści z nutką magii wyróżnienie otrzymała Beata Ostrowicka za książkę Szczygły wydaną przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Nagroda Główna 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego przypadła Marcinowi Przewoźniakowi za książkę Puk, puk! Zastałem króla? wydaną przez wydawnictwo Zielona Sowa. Nagrodę Jury przyznało za naukę historii, zyskującą w tej powieści zupełnie inny wymiar, stającą się wciągająca i zaskarbiającą sobie sympatię rzeszy wielbicieli.


Tegoroczne Święto Książki Dziecięcej, które poprzedzało galę 27. ONL, upłynęło w zupełnie innej konwencji niż w latach ubiegłych – spotkanie z autorami i twórcami książek dla dzieci odbywały się online. Największym powodzeniem cieszyło się spotkanie z Anną Dziewit-Meller i ilustratorką Joanną Olech – wzięło w nim udział ponad 600 uczniów i nauczycieli, nie tylko z Oświęcimia, ale ze szkół podstawowych z całej Polski!

Projekt jest realizowany przy finansowym wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(źródło i foto. Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu)

2 thoughts on “Świat Koziołka – czyli wręczenie 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej

Dodaj komentarz