Konkursy Konkursy literackie Najlepsze książki/plebiscyty

Konkurs o Nagrodę im. Janusza Kurtyki rozstrzygnięty!

W IV Edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki, organizowanym przez Fundację im. Janusza Kurtyki w Warszawie, zwyciężyła książka prof. Andrzeja Nowaka pt. Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement. Wyróżnienie przyznano prof. Bogusławowi Kopce za pracę pt. Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956.


Dnia 9 października 2020 r. w siedzibie Fundacji im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Programowej Fundacji. W oparciu o merytoryczną dyskusję nad recenzjami konkursowymi wszystkich finałowych prac, Rada w tajnym głosowaniu wyłoniła książkę prof. Andrzeja Nowaka pt. Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015), decydując tym samym o przyznaniu Autorowi Nagrody im. Janusza Kurtyki.

Była to IV Edycja dorocznego Konkursu, której tematyka brzmiała: „Wobec systemu sowieckiego i ideologii komunistycznej”. Nagrodą jest przetłumaczenie zwycięskiej pracy na język angielski oraz jej wydanie w renomowanym wydawnictwie naukowym. Następnie Fundacja zorganizuje uroczystą Galę Konkursową w Warszawie oraz promocję książki na Zachodzie.

Prof. Tadeusz Wolsza, który był recenzentem konkursowym nagrodzonej książki, podkreślił, że nagłaśnia ona cyniczną grę dyplomatyczną polityków brytyjskich, bolszewickich i czechosłowackich, na czele z przywódcami tych państw. Rozległa i głęboka analiza źródeł pozwoliła Prof. Nowakowi podważyć wiele obowiązujących dotąd w historiografii zachodniej mitów na temat polityki głównych graczy międzynarodowych wobec Polski w 1920 r.


Dodatkowo Rada przyznała wyróżnienie prof. Bogusławowi Kopce za książkę pt. Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956 (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019). Prof. Andrzej Chwalba, autor konkursowej recenzji pracy, wyliczył jej następujące atuty: Bardzo trafny tytuł, świeża tematyka, zgrabna narracja, klarowna konstrukcja, przekonywująca argumentacja, szeroki i dobrze zaprezentowany kontekst historyczny – to przepis Bogusława Kopki na dzieło o dużej wartości poznawczej i literackiej.

(źródło  Fundacja im. Janusza Kurtyki)

Dodaj komentarz