EDYCJA 2019/2020 Konkurs EDYCJA

Edycja 2019/2020 – PWM: “Podróż przez dźwięki. Śladami Stanisława Moniuszki”

Polskie Wydawnictwo Muzyczne (w tym roku obchodzi swoje 75-lecie! – gratulacje!) pochwaliło się kolejnym tomem swej serii biografii. Tym razem poznajemy losy Stanisława Moniuszki. Na konkurs EDYCJA 2016/2017 PWM przysłało Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza. Książkę dość skrytykowałem, twierdząc, że użyty w niej układ typograficzny nie bardzo pasuje mi do bohatera książki. Zdania nie zmieniam, choć, jeśli zgodzić się, że mówimy o serii, gdzie układ powinien być zawsze taki sam, to cóż… W przypadku jednak obecnej książki te szerokie pola wewnętrzne, w brąz wpadająca kolor dodatkowy (tytuł, śródtytuły, żywa pagina itd.), wycentrowane na pełnych stronach ilustracje pasują… Wszak mowa o wieku XIX.

A co nie pasuje? – dalej nie rozumiem esów-floresów na wyklejce – strasznie nie pasują do wysublimowanego układu wnętrza, aż biją po oczach – to wyklejka z całkiem innej bajki (może mają naśladować wyklejki marmurkowe?). I mały drobiazg – numery odnośników: cyfry są tak daleko oddalone od tekstu, że zaraz odlecą w siną dal…

Pod względem wykonania poligraficznego obydwie książki dzielą lata świetlne; w tamtej książce brak było informacji o drukarni, natomiast Podróż przez dźwięki. Śladami Stanisława Moniuszki wyszła spod maszyn Akapitu z Lublina.PODRÓŻ PRZEZ DŹWIĘKI.
ŚLADAMI STANISŁAWA MONIUSZKI
wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
tekst: Magdalena Dziadek
redaktor prowadzący: Paulina Bieniek
redakcja: Iga Kruk-Żurawska
opracowanie graficzne serii: Witold Siemaszkiewicz
oprac. graficzne, skład: Witold Kwiecień-Janikowski
druk i oprawa: Drukarnia Akapit


Zobacz wszystkie książki


One thought on “Edycja 2019/2020 – PWM: “Podróż przez dźwięki. Śladami Stanisława Moniuszki”

Dodaj komentarz