Rynek wydawniczy

Siła rysunku: zwycięzcy nagród World Illustration Awards 2020

21 października w trybie on-line przyznane zostały nagrody w dorocznym konkursie brytyjskim na grafikę książki World Illustration Awards. Nagrody przyznawane są w jedenastu kategoriach (m.in. Książki dla dzieci, Książki alternatywne, Nauka i technika, Projekt okładki), podzielonych dodatkowo na dwie podkategorie: Nowy talent i Profesjonalista.

W tym roku przyznano dwie nagrody główne. Otrzymały je panie:

Mariajo Ilustrajo za książeczką Flooded (kategoria Książka dziecięca, Nowy talent)

Stworzyłem Flooded podczas studiów magisterskich z ilustracji książek dla dzieci w Anglia Ruskin na potrzeby mojego projektu dyplomowego. Pierwotny pomysł był prawie scenariuszem do filmu! Miasto zostało zalane, a różnym postacie przytrafiły się różne historie.  (…) stopniowo upraszczałem historię, aby bardziej pasowała do książki z obrazkami.

Moim głównym celem było zbadanie nowego języka wizualnego oraz wprowadzenie świeżości i spontaniczności moich szkicowników do ostatecznej grafiki, przy jednoczesnym zachowaniu minimalnej palety kolorów – mówi Mariajo

Praca Mariajo Ilustrajo

Amber Vittoria za serię plakatów Kobieta w miejscu pracy (kategoria Projekt, produkt i opakowanie, Profesjonalista)

Im bardziej my, jako społeczeństwo, potrafimy dostrzec ekspresyjną wygląd pracujących kobiet, tym bardziej możemy zrozumieć je z ich indywidualnej perspektywy.

Praca Amber Vittorii

Oprócz nagród głównych wybierani są laureaci poszczególnych kategorii. 

Organizatorem konkursu jest Association of Illustrators, powstałe w Wielkiej Brytanii w 1973 roku stowarzyszenie branżowe, którego zadaniem jest ochrona praw autorskich ilustratorów.

(źródło World Illustration Awards)

Dodaj komentarz