Konkursy Konkursy literackie Najlepsze książki/plebiscyty

Dorota Kotas laureatką Nagrody Conrada

Powieść Doroty Kotas Pustostany (wydawnictwo Niebieska Studnia) została uznana przez czytelników i kapitułę nagrody za najlepszy debiut prozatorski 2019 roku. Autorka nagrodę w Centrum Kongresowym ICE Kraków podczas gali kończącej Festiwal Conrada.


Chciałabym podziękować, z racji tych dziwnych okoliczności w których jesteśmy, tym wszystkim, którzy dziś wyszli na ulicę, by protestować, i jestem szczęśliwa, że mogę reprezentować kobiety na tej scenie i odebrać tę nagrodę – powiedziała Dorota Kotas tuż po odebraniu statuetki.

To jest książka o tym, jak się mieszka w domu z widokiem na kulę ziemską, czym można się pożywić w mieszkaniach zmarłych sąsiadów, jak się czuje pani w kiosku Ruchu i kto kradnie spod domów azalie. Jedna z bohaterek postanawia zamieszkać w wannie, bo jest jej smutno w Warszawie. Ale wbrew pozorom to bardzo wesoła i pouczająca książka – czytamy na okładce Pustostanów. Debiut Doroty Kotas został opublikowany w grudniu 2019 roku przez wydawnictwo Niebieska Studnia.


Dorota Kotas jest absolwentką UW (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych) Obecnie robi specjalizację z animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW. Autorka jest laureatką wielu konkursów, m.in. na reportaż o sytuacji osób LGBT+ w małych miastach w Polsce czy na tekst dotyczący różnorodności („Palma warszawska. Drzewo poznania swojego i obcego” realizowana przez Stowarzyszenie Filmowe Dziki Bez). Zajęła też pierwsze miejsce w konkursie „Człowiek z pasją – Nagroda dziennikarska im. Zygmunta Moszkowicza”. Brała udział w licznych projektach teatralnych i artystycznych.


W skład tegorocznego Jury wchodzili: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).

Nagroda Conrada przyznawana jest od 2015 roku, ocenia wyłącznie debiuty. Jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie Miasta Krakowa, KBF, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.

W tym roku Nagrodą jest 30 tys. złotych, miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz kampania promocyjna zwycięskiej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”.


Galę Nagrody Conrada oraz wszystkie zarejestrowane w ramach Festiwalu Conrada można obejrzeć na platformie PLAY KRAKÓW www.playkrakow.com
(info Festiwal Conrada)

Dodaj komentarz