Rynek wydawniczy

Wkrótce debiut wydawnictwa Próby

Sycylijską opowieścią Leonarda Sciascii o fałszerstwie i spisku zadebiutują Próby – wydawnictwo Anny Arno, Mikołaja Nowaka-Rogozińskiego i Marka Zagańczyka, którzy zaprosili do współpracy grono świetnych edytorów i tłumaczy.


Próby powstały z miłości do literatury wysokiego stylu, do starannie wydanej książki. W katalogu wydawnictwa znajdą się tomy szkiców, dzienniki podróży, nietłumaczone dotąd powieści i ważne świadectwa. Znak wydawnictwa i jego szatę graficzną opracował wybitny projektant książek i grafik prof. Janusz Górski. Jako sygnet serii „Proza” wykorzystano rysunek Józefa Wilkonia.

Na stronie internetowej wydawnictwa poza zapowiedziami książek dostępna jest także „Księga przyjaciół”, stale aktualizowany zbiór szkiców, recenzji, wspomnień i wierszy pisanych na prośbę wydawnictwa przez znawców literatury i sztuki, artystów: Piotra Anderszewskiego, Andrzeja Barta, Pawła Bema, Beatę Bolesławską, Renatę Gorczyńską, Evę Hoffman, Jana Kłoczowskiego, Andrzeja Kowalczyka, Janusza Majcherka, Piotra Mitznera, Roberta Papieskiego, Annę Piwkowską, Marka Radziwona, Adam Szczucińskiego, Michała Szymańskiego i innych.

Pierwsze trzy tytuły przygotowane przez Próby ukażą się jeszcze w tym roku. Będą to, dostępna w sprzedaży od 28 października, Rada egipska Leonarda Sciascii, w tłumaczeniu Haliny Kralowej (ogłoszona we współpracy z wydawnictwem Austeria), Europa w zwierciadle, ojca brytyjskiej literatury podróżniczej Roberta Byrona, w tłumaczeniu Doroty Kozińskiej oraz Godziny włoskie Henry’ego Jamesa w przekładzie Anny Arno – klasyczny tom spisany z podróży, dołączający do biblioteki kulturowych wędrówek po Włoszech, do dzieł Muratowa, Goethego, Taine’a i Gregoroviusa. Wszystkie publikacje Prób ukażą się także w wersji elektronicznej.

W planach wydawnictwa znalazły się m.in: tłumaczenie powieści Zakochany Alfreda Hayesa oraz niepublikowane dotąd wojenne dzienniki Józefa Czapskiego z lat 1942-1944.


Próby współtworzą:

Anna Arno – ukończyła historię sztuki w Institute of Fine Arts, New York University. Opublikowała m.in. Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim (Iskry, 2020), Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński (Znak, 2013), Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn-Becker (słowo/obraz terytoria, 2015) oraz tomy opowiadań Okna (Zeszyty Literackie, 2014) i Ten kraj (Wydawnictwo Literackie, 2018). Mieszka w Krakowie.

Mikołaj Nowak-Rogoziński – absolwent historii sztuki, edytor, przez wiele lat w redakcji „Zeszytów Literackich”. Zajmuje się twórczością malarską i literacką Józefa Czapskiego, opracował z rękopisów jego korespondencję z Gombrowiczem, Kołakowskim i Hertzem, opatrzył komentarzami wydanie krytyczne Wyrwanych stron, przygotował wystawę jego obrazów w Montricher w Szwajcarii i współtworzył wraz z Krystyną Zachwatowicz-Wajdą scenariusz wystawy stałej Pawilonu Czapskiego w Krakowie. Obecnie pracuje nad edycją dzienników Czapskiego. Opiekun spuścizny Wojciecha Karpińskiego.

Marek Zagańczyk – wieloletni zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Literackich”. Kurator archiwum i spuścizny Pawła Hertza. Edytor jego dzieł zebranych. Autor tomów szkiców Krajobrazy i portrety (słowo/obraz terytoria, 1999), Droga do Sieny (Zeszyty Literackie, 2005), Cyprysy i topole (Zeszyty Literackie, 2012), Berlińskie widoki (Austeria, 2019).’

(info wydawnictwo Próby)

Dodaj komentarz