Księgarnie Różne

Tłumy czytelników przed ekranami. 1,5 mln odbiorców Nocy Księgarń w Internecie!

Ponad 1,5 mln odbiorców, setki komentarzy i dziesiątki tysięcy reakcji w mediach społecznościowych – dziękujemy, że byliście z nami w sieci podczas festiwalu Noc Księgarń 2020! Tegoroczna edycja święta księgarń i czytelników nadal trwa – ze względu na pandemię program wirtualny Nocy Księgarń został wydłużony do końca listopada. Festiwalowi cały czas towarzyszy także akcja #KsiążkaNaTelefon, która zachęca czytelników do wspierania lokalnych księgarń w tym trudnym czasie.


Ponad 1,5 mln widzów Nocy Księgarń 2020

Ze względu na pandemię tegoroczna edycja Nocy Księgarń odbyła się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dziesiątki gości i 150 wydarzeń transmitowanych przez 100 księgarń z całej Polski. Mimo nietypowej formy wydarzenia przed ekranami pojawiły się tłumy czytelników – w sumie wszystkie wydarzenia festiwalowe dotarły do ponad 1,5 mln. internautów (dane na podstawie raportu Brand24).

Poza spotkaniami autorskimi – m.in. z Katarzyną Nosowską, Zygmuntem Miłoszewskim, Wojciechem Chmielarzem, Jakubem Małeckim, czy Dorotą Masłowską – bardzo dużym zainteresowaniem czytelników cieszyły się także koncerty, debaty i warsztaty transmitowane na żywo przez księgarnie za pośrednictwem mediów społecznościowych i platform streamingowych. Wydarzenia internetowe, w tym także retransmisje ze spotkań autorskich czy koncertów, można cały czas oglądać na stronach księgarń oraz na oficjalnej stronie festiwalu na Facebooku.

Mimo pandemii czytelnicy nie zrezygnowali z zakupów książkowych po zmroku i wzięli udział w lokalnych kiermaszach. Część uczestników festiwalu skorzystała również z nocnych rabatów, które na czas festiwalu przygotowały księgarnie stacjonarne z całej Polski.

Program wirtualny Nocy Księgarń

To jeszcze nie koniec spotkań z książką, to nie koniec wirtualnych wizyt w księgarniach. Program wirtualny Nocy Księgarń 2020 został wydłużony do końca listopada. Na ten trudny czas organizatorzy festiwalu wspólnie z wydawcami i księgarniami przygotowali dla czytelników wydarzenia specjalne z okazji Roku Tyrmanda, podcasty, produkcje filmowe, wykłady, retransmisje spotkań autorskich, wystawy, spacerowniki literackie i konkursy. W sumie kilkadziesiąt wspaniałych spotkań z książką. Szczegółowy harmonogram wydarzeń internetowych można znaleźć tutaj.

Poezja migana i Zielony Program Nocy Księgarń

Program Nocy Księgarń uzupełnił w tym roku specjalny blok wydarzeń poświęcony popularyzacji Europejskiego Zielonego Ładu, który został zorganizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

Zielony Program Nocy Księgarń otworzył koncert zespołu Czereśnie transmitowany na żywo z Głównej Księgarni Naukowej w Krakowie. Młodzi czytelnicy z Koluszek i Brzegu Dolnego wzięli także udział w internetowych warsztatach ekologicznych. Dla dorosłych uczestników festiwalu księgarnie przygotowały warsztaty botaniczne (Roślinne porady z Sebastianem Kulisem), panele dyskusyjne (o relacjach literatury, filmu i środowiska naturalnego) oraz wystawę instrumentów recyklingowych Pawła Romańczuka, która została zaprezentowana w Księgarni Filmowej Tajne Komplety we Wrocławiu.

#KsiążkaNaTelefon. Kupuj książki lokalnie – wspieraj księgarnie w czasie pandemii

W tym roku, ze względu na kryzys branży księgarskiej wywołany przez pandemię koronawirusa, festiwalowi towarzyszy także druga odsłona kampanii Książka na telefon, która zachęca czytelników do robienia zakupów w lokalnych księgarniach.


Organizatorem projektu Noc Księgarń 2020 jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Ogólnopolska Noc Księgarń została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Obserwuj Noc Księgarń w Internecie:
Noc Księgarń na Facebooku
Noc Księgarń na Instagramie
Noc Księgarń na Spotify

(info Azymut)

Dodaj komentarz