Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Maria Stępińska nie żyje…


MARIA WIARA STĘPIŃSKA (9 VI 1935-28 X 2020)

Odeszła nocą z 27 na 28 października. Ciężko przechodziła zmagania z podstępnym koronawirusem. 5 listopada spoczęła na Starych Powązkach.

Była redaktorem, wydawcą, przez wiele lat działała w PTWK.

Była ,,człowiekiem książki”, przygotowanym znakomicie do pracy redaktora i wydawcy (studia na polonistyce UW, praca magisterska z dziedziny edytorstwa, drugi wydział – dziennikarstwo, a tam seminarium z dziedziny edytorstwa; prawo autorskie na Kursach PTWK).

Jej życie zawodowe to praca w wydawnictwach: Morskim (1958-67), PIW (1967-69), 20 lat z książką dla młodzieży w Wydawnictwie Harcerskim ,,Horyzonty” i Młodzieżowej Agencji Wydawniczej MAW (Horyzonty zostały włączone do MAW). Gdy MAW zakończyło działalność w 1990 roku podjęła współpracę ze Spółdzielnią Wydawniczą ANAGRAM, wydającą m.in. miniatury poetyckie. Jej dorobek wydawniczy to setki książek nad którymi pracowała, a wiele, które także inicjowała.

Ponieważ była osobą energiczną i pełną pomysłów, a książki były jej pasją – ważna była dla niej przestrzeń dla działalności społecznej. Taką przestrzeń w jej środowisku zawodowym stwarzało reaktywowane po 1956 roku PTWK. Została członkiem PTWK w 1961 roku; a gdy zainicjowano tworzenie Kół PTWK w wydawnictwach – takie Koło zorganizowała w Wydawnictwie ,,Horyzonty”. Wybrano ją na przewodniczącą, a wybór powtarzano przez następne kadencje, także po włączeniu Wydawnictwa Harcerskiego do MAW (została wówczas przewodniczącą Koła PTWK w MAW). Jako delegat swojego Koła współuczestniczyła w kolejnych Walnych Zjazdach PTWK, a na kadencję 1976-1980 roku wybrana została do Zarządu Głównego. Była też aktywna w Komisjach przy Zarządzie Głównym: Komisji Techniki i Komisji Socjalnej, a w kadencji 2000-2004 była przewodniczącą Sądu Koleżeńskiego. W tym czasie zaczęła współpracę z Komisją Historyczną, głównie jako juror w Konkursie PTWK im. Leona Marszałka, a także w 2008 roku przy organizacji wystawy PTWK ,,W służbie książki”, w Bibliotece Narodowej.

Swoją pasję wydawniczą dzieliła z muzyczną i z zainteresowaniami sztuką. Była długoletnim sekretarzem Stowarzyszenia Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, współorganizowała liczne edycje tej międzynarodowej ,,letniej akademii muzycznej”. Współorganizowała też Fundację Sztuki ABDANK POLSKA (w programie: wystawy, koncerty, publikacje).

Serdeczna i koleżeńska, należała do osób żyjących dla innych. Siostrze, córce i trójce wnuków przekazujemy wyrazy serdecznego współczucia…

Wszystkim nam będzie Jej brakować.


(Wyjaśnienie dotyczące drugiego imienia Marysi. To nie pomyłka – drugie Jej imię to WIARA. Były trzy siostry: WIARA, NADZIEJA i MIŁOŚĆ. Została jeszcze wśród nas NADZIEJA. Pani Nadzieja Bocheńska, starsza siostra Marysi, uczynna jak i Ona – jest znakomitym lekarzem, okulistką).

Barbara Petrozolin-Skowrońska

Dodaj komentarz