Różne Rynek wydawniczy

Pandemia a czas wolny

Pandemia zmieniła nasze nawyki zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Duża część z nas pracuje w domu (home office), coraz więcej robimy zakupów w sieci, jak również spędzamy czas po pracy korzystając z wirtualnych rozrywek. Jak twierdzi 86% respondentów badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa”, pandemia znacząco wpłynęła na nasze podejście do czasu wolnego i sprawiła, że nauczyliśmy się doceniać aktywne formy wypoczynku.


Pandemia zmieniła nasze nawyki zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Większość z nas pracuje na home office, coraz więcej robimy zakupów w sieci, jak również spędzamy czas po pracy korzystając z wirtualnych rozrywek. Jak twierdzi 86% respondentów badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa”, pandemia znacząco wpłynęła na nasze podejście do czasu wolnego i sprawiła, że nauczyliśmy się doceniać aktywne formy wypoczynku.

Jak pokazały deklaracje respondentów badania serwisu Prezentmarzeń po pandemii większość z nas planuje aktywniej rozwijać swoje zainteresowania, nie odkładając ich na później i bardziej korzystać z życia. Jednak w aktualnej sytuacji spowodowanej przez drugą falę zachorowań na COVID-19, staramy się szukać nowych pomysłów na rozrywkę i kreatywne spędzanie czasu w domu. Do stresu potęgowanego pandemią dochodzi jeszcze jesienna aura, która sprawia, że wiele osób odczuwa także sezonowe obniżenie nastroju.

W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się w sieci wiele nowych możliwości na aktywne i kreatywne spędzanie czasu. Do niedawna rozrywka online kojarzyła się Polakom przede wszystkim z grami czy wirtualną rzeczywistością, pandemia zmieniła jednak to postrzeganie i sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło szukać warsztatów tematycznych, rozwijających zainteresowania oraz pozwalających zdobyć nowe umiejętności – mówi Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Jak wynika z badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa”, według 29% respondentów dobrym źródłem poszerzania wiedzy są poradniki internetowe, a dla 22% różnego rodzaju kursy online. Zdaniem 35% respondentów można rozwijać swoje zainteresowania i zdobywać nowe umiejętności, uczestnicząc w transmisjach w mediach społecznościowych. Dla 14% ankietowanych najlepszą formą nauki są samodzielne działania. Według 22% dobrym sposobem są ćwiczenia fitness lub jogi, realizowane z wykorzystaniem kursów internetowych.

Okazało się, że w ramach rozrywki online, realizowanej bez wychodzenia z domu, można także korzystać na przykład z nauki gry na różnych instrumentach, kursie fotografii czy warsztatach robienia mydła, czyli realizować zainteresowania, które dotychczas postrzegaliśmy jako aktywności wymagające bezpośredniego kontaktu z nauczycielem czy instruktorem.

Kursy online, zarówno podnoszące kompetencje zawodowe, jak również jako forma rozrywki, stały się z dnia na dzień alternatywą na spędzanie czasu wolnego. Szeroki wachlarz tematów pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Obserwujemy, że Polacy chętnie korzystają od kilku miesięcy z różnych kursów i warsztatów online. Okazuje się, że można realizować swoje hobby z różnego obszaru zajęć manualnych, kulinarnych czy edukacyjnych, nie wychodząc z domu. Dlatego wraz ze zmianą obszarów branży rozrywkowej zaczęliśmy dostosowywać się do panujących trendów. Na ten moment nikt nie jest w stanie przewidzieć jak szybko wrócimy do dawnych form spędzania czasu wolnego – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Jak wynika z badania, najbardziej podczas realizacji pasji w sposób wirtualny brakuje nam spotkań z bliskimi i przyjaciółmi oraz, jak podkreśla 17% zapytanych Polaków, możliwości swobodnego spędzania czasu na zewnątrz. Na brak możliwości wyjścia do instytucji kultury skarży się 15% respondentów, a na brak aktywnej rozrywki – 14%.

Aż 88% zapytanych przez serwis Prezentmarzeń Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią, tym bardziej kluczowe staje się dla nich znalezienie sposobów na miłe i relaksujące spędzanie czasu w domu. Bardzo ważnym elementem dobrej kondycji psychicznej jest ciągłe samodoskonalenie się, dlatego w obecnej sytuacji powinniśmy szukać stale nowych zajęć i dziedzin wiedzy, które nas interesują. Nie tylko staramy się znaleźć sposób na domową rozrywkę, ale część z nas już myśli nawet o tym jak będą spędzać czas po pandemii i korzystając z okazji kupuje vouchery na realizację rozrywki w przyszłości. Zdaniem 23% respondentów takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne. Dla 21% jest to sposób na dodanie sobie otuchy i pomyślenie o czymś przyjemnym, a 20% decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż zauważa aktualnie dużo atrakcyjnych promocji.

Pandemia ograniczyła naszą mobilność i możliwość uprawiania sportu oraz korzystania z ulubionych form rozrywki. Polacy, próbując się odnaleźć w obecnej rzeczywistości, realizują dużo kursów rozwijających zainteresowania w sieci, ale marzą o powrocie do pełnej aktywności. Aż 86% respondentów badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa” twierdzi, że pandemia zmieni bardzo branżę rozrywkową i podejście Polaków do życia. Zdecydowanie większość z nas, jak wynika z deklaracji respondentów, chce aktywniej rozwijać swoje zainteresowania, realizować marzenia, nie odkładając ich na później.


W materiale prasowym wykorzystano wyniki badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.

(info Prezentmarzeń)

Dodaj komentarz