Edytorstwo Historia książki i druku Rynek wydawniczy

Kolekcja topograficzna króla Jerzego III on-line

Biblioteka Brytyjska (British Library) udostępniła publicznie 18 tys. atlasów, rysunków architektonicznych i akwarel z kolekcji króla Jerzego III. Wszystkie prace zostały wykonane między 1500 a 1824 rokiem.

Jest to na razie część kolekcji topograficznej króla Jerzego III. Całość obejmuje około 50 tys. pozycji, datowanych na okres od 1824 do około 1500 roku. Oprócz rękopisów i drukowanych map, z których wiele to skarby kartografii, kolekcja obejmuje rysunki topograficzne, akwarele i druki, kilka listów i raportów, i kilka bardzo rzadkich, lokalnych drukowanych ulotek. W zbiorach znajdziemy np. najwcześniejszą kompletną mapę użytkowania terenu Londynu, ręcznie narysowaną mapę Nowego Jorku, widoki ówczesnej Kanady i wiele szkiców włoskich artystów. Około 40% zbiorów pochodzi z wysp brytyjskich, a 10% z byłych kolonii.

Do 30 listopada British Library udostępni całą kolekcję.

A Wonderful Fair or a Fair of Wonders. A new and true illustration of and Description of the Several things Acted and Done on the River of Thames, in the time of the terrible frost, December 1684 (Cudowne targi lub jarmark cudów. Nowa i prawdziwa ilustracja i opis kilku rzeczy wydanych i dokonanych na rzece Tamizy w czasie strasznych mrozów, grudzień 1684).

W XVII i XVIII wieku Tamiza okresowo zamarzała i można było po niej chodzić. Na rzece odbywały się improwizowane targi i atrakcje dla mieszkańców Londynu, znane jako Frost Fairs. Od grudnia 1683 r. go lutego 1684 r. panował „potężny mróz”, a jarmarczne stragany pokrywały rzekę od Temple do Southwark. Jak widać na rycinie, było wiele rozrywek – aleja straganów, łyżwy, sanki, piłka nożna i pieczony wół. W tym szczególnym roku biesiadników odwiedził król Karol II z rodziną
.

(źródło British Library, na górnym zdjęciu widok kościoła w Chipping Barnet w Hertfordshire, akwarela, 1765 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *