Konkursy Konkursy literackie Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda Wielkiego Kalibru 2020 przyznana

Siedemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2020, choć zupełnie inna niż zwykle, przyniosła wiele wrażeń. Podczas Gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru poznaliśmy siedmiu zwycięzców. Nagrodę Wielkiego Kalibru zdobył Jędrzej Pasierski za powieść Roztopy.

 Jędrzej Pasierski odebrał nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka (w wysokości 25 tys. zł) oraz statuetkę autorstwa Małgorzaty Burban. Przewodniczący Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru prof. Zbigniew Mikołejko w laudacji wyznał, że jurorzy mieli w tym roku kłopot, ale dobry kłopot – poziom wszystkich nominowanych powieści był niezwykle wysoki. Mimo to wyłoniła się jakaś hierarchia i jury było w swojej decyzji jednomyślne. Przyznało tę nagrodę za powieść ascetyczną, skromnie skrojoną, której udaje się uniknąć „watowania”, będącego nieszczęściem polskiego kryminału. Doceniło też język, który mimo brutalnego obrazu obywa się bez wulgarności i „fizjologicznych ekspresjonizmów”. Ponadto jurorzy zwrócili uwagę na fakt, że autor opowiada historię trzech kobiet.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości otrzymał w tym roku Zygmunt Miłoszewski

Po raz kolejny swoją nagrodę przyznali czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru powędrowała do rąk Roberta Małeckiego za książkę Wada. Zwycięzca otrzymał okolicznościową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł, ufundowaną przez telewizję Crime+Investigation Polsat. Małecki powiedział – powtarzając słowa prowadzącego – że faktycznie nagroda od czytelników jest najważniejszą nagrodą, jaką można otrzymać. Zaznaczył też, że planuje pójść w ślady Zygmunta Miłoszewskiego i już za rok otrzymać kolejny Kaliber.

By uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, jury po raz kolejny przyznało Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej. Otrzymała ją Ida Żmiejewska za powieść Warszawianka. Decyzję jury wytłumaczyła prof. Małgorzata Omilanowska, wyznając, że w tym roku rozstrzygnięcie było jednogłośne. Jurorka stwierdziła, że „Warszawianka” – historia skomplikowanych stosunków polsko-rosyjskich, opowiedziana w sposób świetnie oddający ducha bohaterów – jest powieścią o wielu odcieniach szarości, która usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagającego czytelnika. Dla Idy Żmiejewskiej laudacja prof. Omilanowskiej była jednym z najpiękniejszych komplementów i zarazem jedną z najpiękniejszych recenzji, jaką udało jej się usłyszeć. I teraz już zawsze, czytając „Politykę”, będzie wracała myślami do dzisiejszego wieczoru.

Już po raz trzeci Miasto Wrocław ufundowało nagrodę dla uczestników Kryminalnych Warsztatów Literackich. Laureaci dwunastej edycji konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle, zorganizowanego przez Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG, wzięli udział w warsztatach, które odbyły się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2020 w dniach 4-8 listopada, tym razem w wersji on-line. Nagrody trafiły do Anny Bałenkowskiej, Alicji Ciecierskiej i Aleksandra Zielonki.

Jędrzej Pasierski (ur. 1984) – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w organizacjach zajmujących się prawną ochroną środowiska, międzynarodową pomocą rozwojową oraz współpracą państw Europy Środkowo-Wschodniej. Laureat II wyróżnienia w konkursie Czarny Kapelusz 2019 organizowanym przez Poznański Festiwal Kryminału „Granda” za kreację postaci komisarz Niny Warwiłow, jego powieść Roztopy znalazła się na liście nominacji do Nagrody Wielkiego Kalibru. Autor thrillera „W imię natury” oraz cyklu powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow „Dom bez klamek” i „Roztopy”. „Czerwony świt” to kontynuacja serii o warszawskiej policjantce.


Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru obradowała w składzie: prof. Zbigniew Mikołejko (przewodniczący), prof. Anna Gemra, prof. Inga Iwasiów, dr Anna Marchewka, prof. Małgorzata Omilanowska i Grzegorz Sowula.


Nominacje:

  1. Tomasz Duszyński, Toksyczni (SQN)
  2. Marta Guzowska, Raj (Marginesy)
  3. Michał Kuzborski, Paradoks kłamcy (Black Turtle)
  4. Robert Małecki, Wada (Czwarta Strona)
  5. Jędrzej Pasierski, Roztopy (Czarne)
  6. Jakub Szamałek, Ukryta sieć 2. Kimkolwiek jesteś (W.A.B.)
  7. Ida Żmiejewska, Warszawianka (Skarpa Warszawska)

(info Nagroda Wielkiego Kalibru)

Dodaj komentarz