Konkursy Konkursy literackie Najlepsze książki/plebiscyty

Wojciech Roszkowski laureatem Nagrody im. Józefa Mackiewicza

Tegorocznym laureatem Nagrody im. Józefa Mackiewicza został Wojciech Roszkowski za książkę Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej.

Kapituła wyróżniła również troje innych autorów:

  • Justynę Błażejowską za książkę Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego
  • Pawła Chojnackiego za książkę Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?!
  • Janusza Węgiełka za książkę Krukowate

Wojciech Roszkowski (ur. 1947 roku, Warszawa): polityk i ekonomista, humanista. Specjalizuje się w historii najnowszej, historii gospodarczej oraz naukach politycznych. W latach 1990-93 prorektor Szkoły Głównej Handlowej, 1994-2000 dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN, a obecnie pełni tam funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej. W 2020 r. został odznaczony Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.


Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest od 2002 roku. Została ufundowana w celu upamiętnienia postaci i dzieła Józefa Mackiewicza, wybitnego pisarza i działacza politycznego. Przyznawana jest polskim autorom za książki w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję.

W ubiegłym roku Nagrodę otrzymał Marek Aleksander Cichocki za książkę Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii.

Nagrodę przyznaje Kapituła w składzie: prof. Jacek Bartyzel, prof. Dorota Heck, prof. Krzysztof Dybciak, Wacław Holewiński, Jan Michał Małek, prof. Maciej Urbanowski (przewodniczący), Stanisław Michalkiewicz (sekretarz) i Rafał Ziemkiewicz.

(źródło Biały Kruk, strona organizatora)

Dodaj komentarz