Prawo

Fronda PL przeprasza za resortowych dzieci

W sobotnio-niedzielnym (21-22.11.2020) wydaniu „Gazety Wyborczej” (Agora) ukazały się przeprosiny od spółki Fronda PL dla Ernesta Skalskiego, dotyczące jego jakoby aktywnej współpracy z SB. Takie sugestie pojawiły się w książce Resortowe dzieci. Media.

Przeprosiny wynikają z prawomocnego wyroku sądowego.

W 2009 roku Ernest Skalski wygrał podobny proces z „Naszym Dziennikiem”.

E. Skalski pracę jako dziennikarz zaczął pod koniec lat 50., był związany m.in. ze „Sztandarem Młodych”, „Kulturą” i „Polityką”. Po sierpniu 1980 dołączył do redakcji założonego wtedy „Tygodnika Solidarność”, w stanie wojennym współtworzył prasę podziemną. W latach 1989-2005 pracował w „Gazecie Wyborczej”, był jednym z jej założycieli, przez lata pełnił funkcje wicenaczelnego, a także członka zarządu Agory. W 2005 roku przeszedł do „Rzeczpospolitej”.

Należy przypomnieć że Fronda.PL musiała przeprosić innych dziennikarzy, którym w Resortowych dzieciach. Media przypisano związki ze służbami PRL: Jacka Żakowskiego, Monikę Olejnik i Piotra Bachurskiego. Z kolei autorzy tej książki (Dorota Kania, Jerzy Targalski i Maciej Marosz) zostali uniewinnieni w procesie karnym o zniesławienie (z art. 212 Kodeksu karnego), który wytoczył im P. Bachurski.

W styczniu 2014 roku w ramach zabezpieczenia powództwa złożonego przez Jacka Żakowskiego sąd orzekł, że egzemplarze Resortowych dzieci z wizerunkiem dziennikarza mają zniknąć ze sprzedaży. Wtedy wydawnictwo na okładce książki zasłoniło twarz Żakowskiego znakiem zapytania.

(źródło witualnemedia.pl)

Dodaj komentarz