Prawo

Fronda PL przeprasza za resortowych dzieci

W sobotnio-niedzielnym (21-22.11.2020) wydaniu „Gazety Wyborczej” (Agora) ukazały się przeprosiny od spółki Fronda PL dla Ernesta Skalskiego, dotyczące jego jakoby aktywnej współpracy z SB. Takie sugestie pojawiły się w książce Resortowe dzieci. Media.

Przeprosiny wynikają z prawomocnego wyroku sądowego.

W 2009 roku Ernest Skalski wygrał podobny proces z „Naszym Dziennikiem”.

E. Skalski pracę jako dziennikarz zaczął pod koniec lat 50., był związany m.in. ze „Sztandarem Młodych”, „Kulturą” i „Polityką”. Po sierpniu 1980 dołączył do redakcji założonego wtedy „Tygodnika Solidarność”, w stanie wojennym współtworzył prasę podziemną. W latach 1989-2005 pracował w „Gazecie Wyborczej”, był jednym z jej założycieli, przez lata pełnił funkcje wicenaczelnego, a także członka zarządu Agory. W 2005 roku przeszedł do „Rzeczpospolitej”.

Należy przypomnieć że Fronda.PL musiała przeprosić innych dziennikarzy, którym w Resortowych dzieciach. Media przypisano związki ze służbami PRL: Jacka Żakowskiego, Monikę Olejnik i Piotra Bachurskiego. Z kolei autorzy tej książki (Dorota Kania, Jerzy Targalski i Maciej Marosz) zostali uniewinnieni w procesie karnym o zniesławienie (z art. 212 Kodeksu karnego), który wytoczył im P. Bachurski.

W styczniu 2014 roku w ramach zabezpieczenia powództwa złożonego przez Jacka Żakowskiego sąd orzekł, że egzemplarze Resortowych dzieci z wizerunkiem dziennikarza mają zniknąć ze sprzedaży. Wtedy wydawnictwo na okładce książki zasłoniło twarz Żakowskiego znakiem zapytania.

(źródło witualnemedia.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *