Od tego miesiąca prezentować będziemy listę bestsellerów krakowskiej hurtowni Ateneum. Zmieniamy nieco tryb prezentacji: pokazywać będziemy, tak jak dotychczas, najlepiej sprzedawane książki pierwszych dwu tygodni każdego miesiąca, a potem jego podsumowanie. Zaczynamy od listopada 2020.
Najlepiej sprzedającą sie pozycją “wydawniczą” w listopadzie była… maskotka Pucio do tulenia wyprodukowana przez Naszą Księgarnię. Chodzi to oczywiście o postać ze znakomitej serii Pucio Marty Galewskiej-Kustry. Nie jest książka, nie wliczamy więc jej do wykazu. Ale wydawnictwo i autorce gratulujemy pomysłu.
1. Czuły narrator, Olga Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie).
Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, które składają się na wyjątkowe zaproszenie za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana Mowa Noblowska.
Wprowadzona przez Olgę Tokarczuk kategoria czułości i koncepcja czułego narratora to rewolucyjne idee, które mają wszelkie dane, by sporo namieszać nam w głowach, odwracając ku dobremu tradycyjne wektory naszych postaw i dyspozycji działaniowych: czyż czułość nie jest sprzyjaniem temu, co dobre dla bycia (w skali jednostkowej, ale i planetarnej)?
Ryszard Nycz
2. Powrót z Bambuko Katarzyny Nosowskiej (Wielka Litera).
Polecam Wam cudowną formułkę na lęk przed tym, co ludzie powiedzą, a brzmi ona: I co z tego? Nic z tego. Za każdym razem okazuje się, że nic z tego. Oni będą gadać – to pewne. Będą gadać tyle, ile trzeba, by się nasycić – nie dłużej. Chodzi o to, by własnym zaangażowaniem nie spowodować, że monolog zamieni się w dialog. Nie wahajcie się użyć własnego życia, by żyć, jak Wam się podoba.
Kaśka Nosowska
3. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi, Rafał Kosik (Powergraph).
Przygodowa powieść science-fiction, pierwsza część z cyklu, który jak dotąd doczekał się przeszło czternastu odsłon. Seria szybko zyskała sławę, uznanie oraz oddanych fanów nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Seria była wielokrotnie nagradzana, otrzymała między innymi tytuł „Książki roku 2005”, nadany przez polską sekcję IBBY.
4. Kacia Kocia u dentysty, Anita Głowińska (Media Rodzina).
Kolejne przygody przesympatycznej Kici Koci – nasza bohatera nigdy jeszcze nie była w dentystycznym gabinecie. Jest ciekawa, ale trochę się boi. Starannie myje ząbki, pani doktor je obejrzy, żeby stwierdzić, czy są zdrowe. Ząbki są zdrowe, Kicia Kocia już się nie boi i obiecuje, że będzie o nie dbała i zachęci do tego swoich przyjaciół.
5. Mikołajek, René Goscinny, Jean-Jacques Sempé (Nasza Księgarnia).
Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz… To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Ich przygody bawią polskich czytelników już od pół wieku! Przez lata książki ukazywały się w niezmienionej szacie graficznej – ten charakterystyczny kwadratowy format rozpoznawał każdy fan serii. Na pięćdziesiątą rocznicę pierwszego polskiego wydania przygotowaliśmy zupełnie nową edycję cyklu. Nieco większy format i nowe okładki kryją jednak te same przezabawne historie, które ciągle zdobywają nowych czytelników w różnym wieku, zachwycając kolejne pokolenia.
Nasza Księgarnia
6. Sposób na Elfa, Marcin Pałasz (Wyd. Literatura).
Nigdy nie miałem psa, nie wiedziałem więc, jak to jest. Kiedy jednak zobaczyłem wesoły pysk Elfa na zdjęciu zakochałem się w nim od pierwszej chwili! Okazało się, że pies to mnóstwo czułości, przezabawnych sytuacji i miłość na całe życie! Oraz kilka niezłych przygód. Zresztą, sami przeczytajcie!
Sposób na Elfa jest na liście lektur nowej podstawy programowej dla klas I-III.
7. Detektyw Pozytywka, Grzegorz Kasdepke (Nasza Księgarnia).
Książka detektywistyczna dla młodszych dzieci. Składa się na nią kilkanaście zagadek “kryminalnych”, które dzieci mogą samodzielnie rozwiązywać, podążając tropem detektywa Pozytywki. Wątki “kryminalne” dotyczą różnych zjawisk, z którymi mali czytelnicy spotykają się na co dzień, jak np. roztrzaskanie na balkonie wazonu z wodą przez mróz. Próby ich wyjaśnienia uczą logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Na końcu książki zamieszczone są rozwiązania zagadek.
8. Chłopiec z lasu, Harlan Coben (Albatros).
New Jersey, 1986 rok. W Stanowym Parku Krajobrazowym Ramapo Mountain znaleziono dziecko. Brudne, odziane w łachmany i… kompletnie dzikie. Chłopiec rozumie po angielsku, lecz nic nie mówi. Nikt nie zgłaszał zaginięcia. Nikt nie wie, kim chłopiec jest i jak długo przebywał w lesie. Nikt nie wie, jak udało mu się przetrwać.
Trzydzieści lat później Wilde stara się żyć normalnie, choć jego przeszłość wciąż pozostaje tajemnicą – także dla niego samego. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość o zaginięciu nastolatki. Nikt się nim nie przejmuje – nawet jej własny ojciec – ale pewna ważna osoba z przeszłości Wilde prosi go o pomoc w znalezieniu dziewczyny. Jedyną wskazówką jest to, że była ostatnio nękana.
Ponieważ sam nigdy nigdzie nie należał, Wilde nie może zignorować sprawy outsiderki, która nikogo nie obchodzi. Ale żeby wyjaśnić tajemnicę jej zniknięcia, będzie musiał wrócić do swojej przeszłości i do miejsca, w którym władza pozwala na utrzymywanie sekretów, które mogą zagrozić milionom ludzi.
9. Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania, Marta Galewska-Kustra (Nasza Księgarnia).
Poznajcie Pucia i jego wesołą rodzinkę, spędzając z nimi ferie w górach! Ten sympatyczny maluch stanie się ulubionym towarzyszem Waszego dziecka w stawianiu pierwszych kroków w nauce mowy!
W trzecim tomie przygód Pucia nadchodzi czas na wzbogacanie zasobu słów dziecka, rozwijanie mowy zdaniowej (zdania stają się coraz bardziej złożone) oraz naukę stosowania podstawowych reguł gramatyki (np. odmiany rzeczownika i czasownika).
Zabawa z tą książką jest wsparciem dla rozwoju tych właśnie umiejętności językowych.
Celowo prosta w formie i wzbogacona pięknymi ilustracjami seria wydawnicza w naturalny sposób wspomaga rozwój mowy dziecka.
10. Hobbit, czyli tam i z powrotem, J.R.R. Tolkien (przekład Maria Skibniewska, Wydawnictwo Iskry).
Arcydzieło literatury fantasy. Baśniowy, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach fantastyczny świat oraz barwne postaci i ich wspaniałe przygody. Bohaterem jest tytułowy hobbit, „istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala”, pełen życzliwości dla świata, dobroci, nieskory do męstwa, a przecież odważny, poczciwy, a przecież sprytny. Autor szuka w swej powieści odpowiedzi na podstawowe pytania o źródła dobra i zła. To także wstęp i zaproszenie do najgłośniejszego dzieła Tolkiena Władcy Pierścieni. Lektura szkolna.
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.