Targi w Polsce Targi, festiwale

Od Barbórki do Mikołajek, czyli Salon Spotkań Autorskich w Katowicach On-line 2020

Od 4 do 6 grudnia br. odbędzie się Salon Spotkań Autorskich w Katowicach On-line. To wirtualne święto książki i czytelników, skierowane do wszystkich miłośników literatury. Szczególne zaproszenie kierujemy do mieszkańców Katowic i aglomeracji śląskiej, bowiem tu właśnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym miały odbywać się tegoroczne Targi Książki w Katowicach.


Trzydniowe święto książki to cykl internetowych spotkań z cenionymi autorami – wśród których ważną rolę odegrają twórcy z regionu śląskiego, adresowane do dorosłych ale też i młodszych czytelników. Spotkania i rozmowy z autorami, w większości #NaŻywo, transmitowane będą za pośrednictwem kanałów Fundacji Historia i Kultura w mediach społecznościowych (Facebook i You Tube), strony internetowej Fundacji oraz patrona medialnego – portalu smakksiazki.pl. Wszystkie materiały dostępne będą dla zainteresowanych także po zakończeniu premierowych emisji.

Znakomici autorzy reprezentujący szeroki wachlarz wydawniczy, atrakcyjny program, a także wsparcie projektu przez Katowice – Miasto Współgospodarza – to warte podkreślenia atuty Salonu Spotkań Autorskich w Katowicach Online.

Ze studia zorganizowanego w znanej i lubianej księgarni wydawnictwa Sonia Draga – Miejscownik. Tygiel kulturalny nasi prowadzący łączyć się będą z autorami a publiczność będzie miała szansę na kontakt i zadawanie pytań. W charakterze prowadzących wystąpią: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska i Adam Szaja.

A w programie…

Piątek, 4 grudnia
W Barbórkę o godz. 13.00 wraz z przedstawicielami Miasta Katowice – Współgospodarza Salonu Spotkań Autorskich oraz Biblioteki Śląskiej oficjalnie otworzymy wydarzenie. Tego dnia o 14.00 Biblioteka Śląska, partner merytoryczny Salonu, zaprosi na rozmowę wokół publikacji „Wspomnienia z pobytu w Ameryce Południowej w latach 1913-1924 Waleriana Czykla” z udziałem Zbigniewa Kadłubka, Jana Barona i Barbary Maresz.

O godz. 16.00 będziemy mieli szansę dowiedzieć się czy istnieje coś takiego jak specyfika kryminałów narodowych. Tłumacze: Tomasz Kwiecień, Maria Jaszczurowska i Karolina Drozdowska wezmą pod lupę kryminały m.in. włoskich i skandynawskich autorów.

A o 17.00 nie lada gratka dla zainteresowanych, jak powstają teksty znanych gier. Zapraszamy na prelekcję „Jak przekłada się nieopisywalną grozę, czyli tłumaczenie gry fabularnej Zew Cthulhu”, o kultowej grze fabularnej pełnej tajemnic i horrorów. A poruszane tematy to: Czy przekład gier fabularnych to tłumaczenie literackie czy techniczne? Jak odmalować nieopisywalne istoty z innych wymiarów w przekładzie? Dlaczego brak prohibicji w Polsce lat 20. XX wieku bywa problematyczny? Tłumaczka Zewu Cthulhu, Anna Maria Mazur, która od ponad dwóch lat przekłada mackowate podręczniki i scenariusze opowie o tym, jak tłumaczy się te nietypowe teksty i odpowie na pytania dotyczące swojej pracy. Oba spotkania przygotowało Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

Późnym popołudniem, o 18:00 Adam Szaja ze smakksiazki.pl porozmawia z Piotrem Rozmusem i Konradem Grześlakiem o tym, dlaczego pisarze tak chętnie sięgają po gatunek kryminału.

Sobota, 5 grudnia
Sobotę rozpoczniemy akcentem dla najmłodszych – o godz. 11.00 spotkanie z udziałem Katarzyny Kozłowskiej, autorki lubianej dziecięcej serii „Feluś i Gucio”, a o 13.00 spotkanie z Martą Guzowską, autorką serii detektywistycznej o młodych śledczych z Tajemniczej 5! (obie pozycje wyd. Nasza Księgarnia).

Tego dnia dorośli czytelnicy mogą liczyć na spotkania: Dlaczego bestia? (godz. 12.00). O Wojciechu Korfantym opowiedzą Józef Krzyki i Barbara Szmatloch – autorzy książki Korfanty. Silna bestia (Sonia Draga). O 14.00 Biblioteka Śląska, w ramach Śląskiej Akademii Komiksu, zaprosi na rozmowę z Matyldą Sęk-Iwanek, Wacławem Forajterem i Marcelim Szpakiem o komiksowych biografiach artystów. Odbędą się też spotkania: z Wiolettą Rotter- Kozerą wokół publikacji Kilar w bliskim planie, która ukazała się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (godz. 15.00), z Rafałem Olbińskim – jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych malarzy i grafików (godz. 16.00, Wydawnictwo BOSZ) i Maciejem Łubieńskim wokół publikacji Portret rodziny z czasów wielkości – ironicznego, choć czułego opowiadania o dziejach Polski, o odkrywaniu rodzinnych tajemnic i odkurzaniu zapomnianych historii (Wydawnictwo WAB).

Niedziela, 6 grudnia
O 11.00 wydawnictwo Czytelnik zaprosi na spotkanie z Ireną Makarewicz, tłumaczką z języka węgierskiego, poświęcone publikacji Stara miłość Sándora Máraiego, reprezentatywnemu, chronologicznie skomponowanemu, wyborowi opowiadań cenionego i poczytnego w Polsce pisarza. O 13.00 w cyklu Bibliotheca Translata – Julio Cortázar Powracająca ceremonia. Ceremonia recurrente o tomiku wierszy w przekładzie Jacka Lyszczyny pozmawiają: Zbigniew Kadłubek, Marek Lyszczyna i Szymon Kloska. Tego dnia na zaproszenie wydawnictwa BOSZ, z publicznością spotka się najbardziej znany w Polsce językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Niedziela będzie też miała dwa mocne akcenty kryminalne, zapraszamy na spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim i Jakubem Szamałkiem (Wydawnictwo WAB).

A dla najmłodszych – w niedzielę, w samo południe, rozmowa z Adamem Skrodzkim wokół książki Brygada Brawurowych Kur wydawnictwa Akapit Press.


Pełny harmonogram wydarzeń znajdzie się na historiaikultura.pl, a zainteresowani konkretnymi publikacjami, podczas spotkań otrzymają informacje, gdzie można daną książkę kupić.


Salon Spotkań Autorskich w Katowicach Online zastąpił planowane w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w tym czasie Targi Książki w Katowicach. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Historia i Kultura. Miastem Współgospodarzem Salonu są Katowice, a miejscem spotkań jest katowicka księgarnia wydawnictwa Sonia Draga – Miejscownik Tygiel Kulturalny. Mecenasem Salonu jest Drukarnia Wydawnicza im. W. L. Anczyca, a partnerem merytorycznym – Biblioteka Śląska. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: rynek-ksiazki.pl, Magazyn Literacki KSIĄŻKI, portale: wydawca.com.pl, smakksiazki.pl i granice.pl.

(info Fundacja Historia i Kultura)

Dodaj komentarz