Rynek wydawniczy

Rok po Noblu…

Fundacja Olgi Tokarczuk zaprasza do pisania herstorii w Wikipedii, ogłasza nowy konkurs literacki i zapowiada kolejną debatę z cyklu #Zezwierzęcej.

W czwartek, 10 grudnia, podczas obchodów „czułej rocznicy” we Wrocławiu odbyło się jedyne w tym roku spotkanie z Olgą Tokarczuk wokół jej najnowszej książki. Fundacja Noblistki ogłosiła również wyniki konkursów literackich i zapowiedziała kolejne działania. Wikipedia zostanie wzbogacona m.in. o herstorie pisarek, artystek oraz laureatek Nagrody Nobla, a 13 grudnia odbędzie się kolejna debata z cyklu #Zezwierzęcej, poświęcona tzw. „Piątce dla zwierząt”. Ruszył także konkurs na mowę noblowską dla szkół ponadpodstawowych.


Pisarki, poetki, artystki – noblistki! Herstorie w Wikipedii

W dniu rocznicy przyznania Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla (10 grudnia) Fundacja Olgi Tokarczuk, Wikimedia Polska i Ambasada Szwecji ogłosiły konkurs pt. „Pisarki, poetki, artystki – noblistki!”, którego celem jest wzbogacenie zasobów Wikipedii o herstorie pisarek, artystek, laureatek Nagrody Nobla, a także rozwijanie tematów związanych bezpośrednio z twórczością Olgi Tokarczuk. Konkurs potrwa do 31 grudnia. W tym czasie uczestniczki i uczestnicy są zaproszeni do tworzenia i rozbudowywania w Wikipedii treści dotyczących biografii pisarek, ze szczególnym uwzględnieniem laureatek literackiej Nagrody Nobla, haseł powiązanych z pisarkami, ich życiem i twórczością oraz artykułów powiązanych z twórczością i życiem kobiet nagrodzonych Nagrodą Nobla. Na najaktywniejsze edytorki i edytorów czekają nagrody książkowe od Wydawnictwa Literackiego, ułożone w kolekcje-niespodzianki. Laureatki i laureaci będą mogli wybrać kolekcję „bizarną”, „ekscentryczną”, „dysocjacyjną”, „dzienną/nocną” i „czułą”; otrzymają także unikatowe zakładki ze ścinków taśmy światłoczułej, na której utrwalono twórczość Tokarczuk zdeponowaną niedawno w Światowym Archiwum Arktycznym. Jury konkursu przyzna nagrodę specjalną w postaci książki z osobistą dedykacją od Olgi Tokarczuk. Wśród wszystkich osób, które dodadzą treści dotyczące szwedzkich pisarek dodatkowo rozlosowane zostaną nagrody od Ambasady Szwecji w Polsce. Szczegóły konkursu (czytaj) https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Pisarki,_poetki,_artystki_–_noblistki!

Konkursy literackie – wyniki i kolejne wyzwanie dla uczniów

Pod hasłem „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”, wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury oraz Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO, zrealizowany został pierwszy konkurs literacki mający na celu promocję czytelnictwa, a przede wszystkim zachęcanie młodych ludzi do podejmowania prób literackich i czerpania przyjemności z literatury. Zadaniem uczniów było stworzenie krótkiej bajki lub opowiadania inspirowanych tematem powieści, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat. Na konkurs wpłynęło aż 307 prac. W grupie wiekowej 4–5 klasa najlepsza okazała się Michalina Hrynkiewicz, II miejsce przypadło Zoi Malkogiorgos, III miejsce – Filipowi Kuderewiczowi, została również wyróżniona Alicja Focik. W starszej grupie wiekowej, 6–8 klasa, I miejsce zajęła Alicja Grudzień, II miejsce – Julia Krzyżanowska oraz przyznane zostały dwa trzecie miejsca: Amelii Króliczewskiej oraz Ewelinie Kwaterczak. Równolegle odbywał się konkurs organizowany z Wydawnictwem Muchomor na rozdział o Oldze Tokarczuk do nowego wydania książki Katarzyny Radziwiłł „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?“. Nagrodę główną zdobył siedemnastoletni Jakub Kloza z Białegostoku, a wyróżniony został Wiktor Litwin z V LO we Wrocławiu.

To nie koniec wyzwań. Fundacja Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury ogłosiły kolejny konkurs, który ma pomóc zrozumieć fenomen pisarstwa Noblistki. Przyświecają mu słowa Olgi Tokarczuk: „To, jak myślimy o świecie i – co chyba ważniejsze – jak o nim opowiadamy, ma olbrzymie znaczenie. Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”. Zadaniem uczniów jest wyobrażenie sobie siebie jako laureatek lub laureatów Nobla i przygotowanie mowy noblowskiej o objętości do 6 tysięcy znaków (ze spacjami). „Nie stawiamy żadnych ograniczeń w zakresie tematu mowy, zależy nam, by zawierała przekaz, który autor lub autorka uważają za szczególnie ważny” – czytamy w opisie konkursu.

Krótkie formy literackie można przesyłać do 26 lutego 2021 r. na adres: konkurs@domliteratury.wroc.pl, wpisując w tytule: „Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs dla szkół ponadpodstawowych”.

Konkurs na mowę noblowską ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 5 prac. Wyniki zostaną ogłoszone 31 marca 2021 roku na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl, gdzie znajdują się także regulamin konkursu oraz specjalnie przygotowane, bezpłatne scenariusze lekcji do wykorzystania i przeprowadzenia podczas zajęć w szkołach ponadpodstawowych, jak również materiały wideo, które mogą być pomocne w przygotowaniu się uczniów do konkursu. Nagrodami w konkursie są książki z autografem Noblistki i zaproszenie do udziału w warsztatach wystąpień publicznych, które odbędą się w pierwszej połowie 2021 roku.

#Zezwierzęcej: z perspektywy zwierząt

Już 13 grudnia o godz. 17:00 Fundacja Olgi Tokarczuk zaprasza na kolejną debatę z cyklu #Zezwierzęcej, podczas której goście spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wpłynął na perspektywę poprawy losu zwierząt w Polsce. „Piątka dla zwierząt” wywołała mnóstwo kontrowersji: z jednej strony protesty wielu rolników i producentów futer, z drugiej entuzjazm, ale i krytykę organizacji prozwierzęcych. Rozmawiać będą Katarzyna Topczewska, adwokatka specjalizująca się w sprawach dotyczących praw zwierząt i Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!. Dyskusję poprowadzi Ludwika Włodek. Spotkanie odbędzie się gościnnie w Nowym Teatrze w Warszawie i będzie transmitowane na Facebooku Fundacji Olgi Tokarczuk.

Więcej informacji: www.facebook.com/FundacjaOlgiTokarczuk, www.literatura.wroclaw.pl , https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Pisarki,_poetki,_artystki_–_noblistki

(info festpromo; na zdjęciu: Olga Tokarczuk podczas spotkania (fot. Edyta Dufaj)

Dodaj komentarz