Rynek wydawniczy

Krakowskie Księgarnie Roku 2020

Księgarnia Karakter, Szafa Pełna Książek, Spółdzielnia Ogniwo i Cafe NOWA Księgarnia – te cztery miejsca decyzją czytelników i czytelniczek zdobyły Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO w plebiscycie „Wybieramy Księgarnie Roku 2020” .

Popularna księgarnia przy ulicy Tarłowskiej 12 triumfowała w kategorii „Najlepsze książki”, rodzinny antykwariat przy ul. Krakusa 7 w Podgórzu zdobył tytuł dla „Najlepszych księgarzy”, księgarnia Spółdzielni Ogniwo podbiła serca krakowian i krakowianek w kategorii „Najlepszy klimat”, a księgarnio-kawiarnia na osiedlu Zgody 7, która od dwóch lat zmienia Nową Hutę, została doceniona w kategorii „Najlepsze wydarzenia”.

W czwartej już edycji plebiscytu Wybieramy Księgarnie Roku oddano ponad 3 tys. głosów. Celem akcji jest promowanie niezależnych księgarń jako miejsc kultury, działanie na rzecz wspierania lokalnego rynku książki. Jego organizatorem jest miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Partnerami są: Azymut, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak i Wydawnictwo Karakter.
Przy wsparciu wydawców, kibicujących akcji pisarek: Dominiki Słowik, Sylwii Chutnik i Olgi Drendy oraz Fundacji Przekrój organizatorzy zachęcali w tym roku nie tylko do oddawania głosów na ulubione księgarnie, ale przede wszystkim do lokalnych zakupów książkowych w przedświątecznym okresie.

Pierwszy plebiscyt, w którym wybrano najlepszą Księgarnię Roku, odbył się w Krakowie w 2017 roku. Inspiracją dla tej akcji były francuski Znak Jakości LIR (Librairie independante de reference) i Niemiecka Nagroda Księgarska (Deutscher Buchhandlungpreis).


Księgarnia Karakter powstała w październiku 2018 roku z inicjatywy Wydawnictwa Karakter. Trzy minuty biegiem od rynku, w samym sercu Krakowa przy ulicy Tarłowskiej 12 mieści się niewielka, ale wypełniona dobrą literaturą księgarnia. Oprócz książek Karakteru, można tu znaleźć beletrystykę, reportaż, eseistykę, poezję, a także całkiem sporo niszowych wydawnictw i nieoczywistych, często trudno dostępnych pozycji.

Rodzinna księgarnia i antykwariat Szafa Pełna Książek została otwarta w listopadzie 2015 roku i była spełnieniem marzeń historyka, który kocha książki ponad wszystko. Księgarnia mieści się w starym Podgórzu przy ulicy Krakusa 7, w miejskim lokalu, gdzie kiedyś swoją siedzibę miała fabryka czekolady. Szafa Pełna Książek to księgarnia o profilu historycznym, w której znaleźć można zarówno nowości wydawnicze, jak i wydane ponad sto lat temu rarytasy. To już trzecie z rzędu wyróżnienie dla tej księgarni.

Spółdzielnia Ogniwo to niezależna księgarnio-kawiarnia i centrum kultury, które po pięciu latach działania na Kazimierzu przeniosło się w połowie tego roku na drugi brzeg Wisły – na ulicę Smolki 11A. Ogniwo to pierwsza spółdzielnia pracy założona w Krakowie po 1989 roku. Organizuje spotkania autorskie, debaty na tematy społeczne i kulturalne, warsztaty i pokazy filmowe. W asortymencie księgarni na pierwszy plan wysuwa się zaangażowana publicystyka i reportaż.

Cafe NOWA Księgarnia od dwóch lat mieści się wraz z miejskim punktem informacji turystycznej InfoKraków na osiedlu Zgody 7. To pierwsza od lat kameralna księgarnia w największej i najludniejszej dzielnicy Krakowa – Nowej Hucie. Można tu znaleźć szeroką ofertę książek dla dzieci, literaturę współczesną, komiksy, albumy, reportaże, kryminały i powieści obyczajowe. Regularnie organizowane są też warsztaty i spotkania autorskie – tylko w tym roku mimo niesprzyjających okoliczności księgarnia gościła m.in. Marcina Świetlickiego, Monikę Sznajderman czy związanych z Nową Hutą cenionych autorów – Katarzynę Kobylarczyk i Igora Jarka.

(źródło krakow.pl)

Dodaj komentarz