Konkursy Konkursy literackie

Którędy na Targi Poznańskie?

Może to być romans, kryminał, a nawet horror. Ważne, by w powieści pojawiły się targi. Nie trzeba też znaleźć odpowiedzi na pytanie: „Którędy na Targi Poznańskie?”. To właśnie hasło przyświeca konkursowi literackiemu, który Wydawnictwo Miejskie Posnania i Grupa MTP organizują w setną rocznicę powstania targów poznańskich.


Międzynarodowe Targi Poznańskie to wyjątkowe miejsce na mapie miasta, łączące w sobie długoletnie tradycje targowe z nowoczesnym podejściem do organizacji spotkań. W przeszłości było „oknem na świat” dla wielu poznaniaków i ich pierwszym spotkaniem z zagranicznymi nowinkami. Współcześnie jest miejscem, gdzie oprócz targów odbywa się szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych, konferencji oraz kongresów, przyciągających miliony odwiedzających. Grupa MTP, która zarządza Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, jest liderem branży spotkań w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. 100-letnia rocznica powstania targów w Poznaniu to doskonała okazja, by przyjrzeć się ich historii i znaczeniu dla miasta.

Organizujemy konkurs literacki, którego motywem przewodnim są Międzynarodowe Targi Poznańskie – jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli Poznania – zapowiada Katarzyna Kamińska, dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania. – Jesteśmy przekonani, że okoliczności powstania targów, cała ich późniejsza fascynująca historia, nowoczesna teraźniejszość, a wreszcie działająca na wyobraźnię i wypełniona dziesiątkami możliwych do wykorzystania technologii przyszłość mogą być wspaniałą inspiracją dla utalentowanych osób biegle władających piórem. Liczymy, że wyjątkowy alians literatury, historii i biznesu zaowocuje wieloma ciekawymi propozycjami książkowymi.

Na targach zawsze bardzo dużo się dzieje, dlatego doskonale sprawdzą się jako kopalnia inspiracji – przekonuje Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP. – Każdego roku odbywa się tu kilkaset wydarzeń: od targów o biznesowym charakterze, wystaw i koncertów międzynarodowych gwiazd, po spektakularne wydarzenia sportowe i konferencje naukowe. Gwarantuje to mnóstwo literackich pomysłów, nie mówiąc już o tym, jak wielu poznaniaków ma w pamięci swoje własne historie związane z tym miejscem.

Wydawnictwo Miejskie od lat organizuje konkursy literackie i za każdym razem spływają na nie bardzo ciekawe powieści – dodaje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Jestem bardzo ciekaw, jak targi zainspirują twórców, w końcu dla wielu osób są one pierwszym skojarzeniem z Poznaniem i jednym z głównych powodów do odwiedzenia naszego miasta.

Autorzy mają rok na stworzenie powieści i nadesłanie jej do organizatorów. Utwory przyjmowane są w formie elektronicznej (plik tekstowy DOC lub RTF) do 30 listopada 2021 roku, do godz. 23:59. Prace należy przesłać na adres:

konkurs.mtp1921-2021@wm.poznan.pl
(w tytule e-maila wpisując: Konkurs “Którędy na Targi Poznańskie?”).

Wymagana objętość tekstu: 8-14 arkuszy autorskich (320–560 tys. znaków ze spacjami) i nie powinna przekroczyć objętości 20 arkuszy autorskich (800 tys. znaków ze spacjami). Uczestnik poza powieścią zobowiązany jest do przesłania jej streszczenia (o objętości maksymalnie 2500 znaków ze spacjami).

Organizatorzy zastrzegają, że nie będą rozpatrywane teksty należące do gatunku literatury dziecięcej, a także felietony, opowiadania, eseje, prace naukowe, popularnonaukowe, utwory poetyckie i dramatyczne, komiksy, albumy, scenariusze.

Ogłoszenie wyników konkursu przewidywane jest w I połowie 2022 roku. Autor lub autorka zwycięskiej powieści otrzyma nagrodę w wysokości 25 tys. zł. Nagrodzona powieść zostanie opublikowana w formie książkowej drukiem oraz w formie e-booka (najpóźniej do 31.12.2022 roku).

Regulamin Konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej www.wmposnania.pl

(info WM Posnania)_

Dodaj komentarz