Konkursy Różne

Wynik konkursu na ekslibris księgozbioru Czesława Miłosza

Biblioteka Narodowa rozstrzygnęła konkurs na ekslibris księgozbioru Czesława Miłosza. Konkurs miał charakter otwarty – mogli w nim wziąć udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Najważniejszymi kryteriami były wartość artystyczna i oryginalny pomysł, które oceniło siedmioosobowe Jury. W sumie zgłoszono 94 propozycje ekslibrisów, a za najlepszy uznano projekt autorstwa pani Magdaleny Błażków.

Zwycięski projekt wykorzystuje literę „M”, a więc inicjał nazwiska Czesława Miłosza. Inicjałowi nadano kształt przypominający księgę, a w dolnej części grafiki umieszczono otwarte drzwi, które mogą być odczytywane jako zaproszenie do zapoznania ze zbiorami Noblisty.

Księgozbiór Czesława Miłosza to 8 235 woluminów – gromadzonych przez ponad 40 lat i starannie dobieranych. Stanowi on część Archiwum Czesława Miłosza, przechowywanego w Berkeley, a następie w Oakland, które Biblioteka Narodowa kupiła w 2012 roku od spadkobierców Noblisty.

Dla zwyciężczyni konkursu przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 8 tys. zł, a na podstawie jej projektu przygotowany zostanie oficjalny ekslibris, który oznaczy egzemplarze należące do biblioteki wybitnego humanisty drugiej połowy XX wieku.

(źródło: bn.org.pl)

Dodaj komentarz