Kadry Rynek wydawniczy

Z religijnego serwisu Deon.pl odszedł redaktor naczelny Piotr Żyłka

Z dniem 1 styczna z serwisu religijnego Deon.pl (Wydawnictwo WAM) po 11 latach pracy odszedł redaktor naczelny Piotr Żyłka. Uzasadnił to różnicą zdań z nowym dyrektorem naczelnym wydawnictwa Jakubem Kołaczem SJ „rozumienia misji portalu, wizji jego funkcjonowania w zmieniających się społeczno-kościelnych warunkach i sposobów ich realizacji”.

Na swojej stronie FB Piotr Żyłka pisze:
To była jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie do tej pory musiałem podjąć. 11 lat to kawał życia. Można powiedzieć, że prawie całe moje dorosłe życie. 11 lat pracy w jednym miejscu, to też dziś coraz większa rzadkość.
Kiedy w sierpniu 2009 roku, na kilkanaście dni przed oficjalnym odpaleniem DEON.pl, przyszedłem do formującego się właśnie zespołu redakcyjnego na praktyki, nic nie wskazywało na to, że zostanę w tym miejscu tak długo. Miałem zostać na tydzień, maksymalnie miesiąc. Sprawy jednak potoczyły się zupełnie inaczej.
Jest we mnie ogromna wdzięczność za wielu wspaniałych ludzi, których w tym czasie spotkałem i za całe dobro, jakiego doświadczyłem.
Jednak od kilkunastu miesięcy coraz wyraźniej pogłębiała się różnica zdań pomiędzy mną a Jakubem Kołaczem SJ (do niedawna prowincjałem jezuitów a od 1 stycznia nowym dyrektorem naczelnym Wydawnictwa WAM). Różnica dotycząca spraw fundamentalnych – rozumienia misji portalu, wizji jego funkcjonowania w zmieniających się społeczno-kościelnych warunkach i sposobów ich realizacji.
Staram się być człowiekiem, który jest wierny swojemu sumieniu i nie trzyma się na siłę jakiegokolwiek stołka. Dlatego – po wielomiesięcznym namyśle, biorąc pod uwagę wspomniane pogłębianie się różnić i zmiany personalne w zarządzie firmy – 27 października 2020 roku poinformowałem ówczesny zarząd WAM-u o swojej decyzji o zakończeniu 1 stycznia 2021 roku pełnienia funkcji redaktora naczelnego DEON.pl i odejściu z portalu.
Smutno odchodzić po wielu latach z miejsca, które się współtworzyło, ale wierzę, że tak trzeba.

Dodaj komentarz