Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Ateneum (grudzień)

A oto kolejna lista bestsellerów krakowskiej hurtowni Ateneum. Pokazujemy książki grudnia, sprawdzamy więc, które najchętniej kupowano w świątecznym miesiącu. Miejsca poszczególnych z nich porównujemy do miejsc, jakie zajęły w listopadzie.


Miejscami zamieniły się dwie czołowe sprzed miesiąca książki. Na pierwszym Powrót z Bambuko Katarzyny Nosowskiej (Wielka Litera) a na drugie spadł Czuły narrator Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie).

Pierwszą poleca sama autorka: Polecam Wam cudowną formułkę na lęk przed tym, co ludzie powiedzą, a brzmi ona: I co z tego? Nic z tego. Za każdym razem okazuje się, że nic z tego. Oni będą gadać – to pewne. Będą gadać tyle, ile trzeba, by się nasycić – nie dłużej. Chodzi o to, by własnym zaangażowaniem nie spowodować, że monolog zamieni się w dialog. Nie wahajcie się użyć własnego życia, by żyć, jak Wam się podoba.

Druga książka to: Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, które składają się na wyjątkowe zaproszenie za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana Mowa Noblowska.
Wprowadzona przez Olgę Tokarczuk kategoria czułości i koncepcja czułego narratora to rewolucyjne idee, które mają wszelkie dane, by sporo namieszać nam w głowach, odwracając ku dobremu tradycyjne wektory naszych postaw i dyspozycji działaniowych: czyż czułość nie jest sprzyjaniem temu, co dobre dla bycia (w skali jednostkowej, ale i planetarnej)?

Ryszard Nycz


Na miejscu trzecim nowość w pierwszej dziesiątceEwangelia 2021. Droga, Prawda i Życie (Edycja św. Pawła).

Czy można wyobrazić sobie relację bez słuchania drugiej osoby? Bycia razem? Stawiania pytań i wyczekiwania odpowiedzi? Szczęścia płynącego z obecności? Bóg chce prowadzić z nami rozmowę! I nie tylko! Chce być blisko, prowadzić nas, chronić, uczyć, wyjaśniać nam świat.
Każda karta Ewangelii to fascynujące spotkanie z naszym największym Przyjacielem. Zacznijmy z Nim dialog
Mały podręczny format może towarzyszyć Ci każdego dnia


Na dalszych miejscach aż cztery książki o Puciu, przesympatycznym maluchu stawiającym pierwsze kroki w życiu. Ich autorką jest Marta Galewska-Kustra a dowcipnie ilustruje je Joanna Kłos (Nasza Księgarnia).

I tak na czwartym (awans z miejsca dziewiątego) Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania, na piątym Pucio mówi pierwsze słowa, na siódmym Pucio uczy się mówić, i na dziesiątym Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem.


Na miejscu szóstym kolejna książeczka Anity Głowińskiej (Wydawnictwo Media Rodzina) o Kici KociZima. Tym razem ta sympotyczna kotka wybiera się z przyjaciółmi na sanki.


Miejsce ósme utrzymał Chłopiec z lasu, Harlan Coben (Albatros).

New Jersey, 1986 rok. W Stanowym Parku Krajobrazowym Ramapo Mountain znaleziono dziecko. Brudne, odziane w łachmany i… kompletnie dzikie. Chłopiec rozumie po angielsku, lecz nic nie mówi. Nikt nie zgłaszał zaginięcia. Nikt nie wie, kim chłopiec jest i jak długo przebywał w lesie. Nikt nie wie, jak udało mu się przetrwać.
Trzydzieści lat później Wilde stara się żyć normalnie, choć jego przeszłość wciąż pozostaje tajemnicą – także dla niego samego. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość o zaginięciu nastolatki. Nikt się nim nie przejmuje – nawet jej własny ojciec – ale pewna ważna osoba z przeszłości Wilde prosi go o pomoc w znalezieniu dziewczyny. Jedyną wskazówką jest to, że była ostatnio nękana.
Ponieważ sam nigdy nigdzie nie należał, Wilde nie może zignorować sprawy outsiderki, która nikogo nie obchodzi. Ale żeby wyjaśnić tajemnicę jej zniknięcia, będzie musiał wrócić do swojej przeszłości i do miejsca, w którym władza pozwala na utrzymywanie sekretów, które mogą zagrozić milionom ludzi.


Na dziewiątym Cukierki. Ty łobuzie Waldemra Cichonia (Wydawnictwo Żwakowskie), książka z krótkie listylektur szkolnuch (klasy I-III).

Cukierek, pręgowany dachowiec z plamką na nosie, jest najbardziej wyjątkowym kotem na świecie: skacze weterynarzom po głowie, jeździ na mecze hokejowe ze swoim małoletnim właścicielem, walczy ze swetrami udającymi potwory, pomaga w odrabianiu zadań domowych (oraz przystrajaniu choinki na Święta), i robi wiele innych rzeczy, których koty zazwyczaj nie potrafią. Słodkie imię jest mylące: niezwykły czworonóg zajmuje się głównie jedzeniem, spaniem i rozrabianiem. Ceni dobrą zabawę oraz niezależność, i oczywiście niechcący nieustannie przysparza kłopotów mieszkającej z nim rodzinie.


Dodaj komentarz