Filmy

Ruszyły prace nad filmową adaptacją rosyjskiego cyklu fantasy “Otbleski Eterny” (pol. “Odbłyski Eterny”)

W Rosji ruszyły prace nad filmową adaptacją sagi fantasy Wiery Kamszy “Otbleski Eterny” (pol. “Odbłyski Eterny”). Saga obejmuje obecnie 16 książek, trwają prace nad 17. Akcja toczy się na planecie Cartiana, której rozwój odpowiada politycznemu i technologicznemu poziomowi Europy XVI-XVII wieku. Do tego dochodzą elementy mistycyzmu i magii, a sama planeta jest połączona z innymi światami Multiwszechświata.

Pod względem rozmachu i ilości bohaterów “Otbleski Eterny” przypominać będą świat stworzony przez George’a R.R. Martina, w “Grze o Tron”. Ze względu na skalę tego przedsięwzięcia twórcy “Eterny” planują nakręcić pięć sezonów po dziesięć odcinków każdy. Zdjęcia do pierwszego sezonu kręcone będą w Moskwie i Sankt Petersburgu, a filmowcy liczą, że po otwarciu granic będą mokli kontynuować pracę w Europie.

Reżyserem seriali Jewgienij Newski. W rolach głównych Jurij Czursin, Kulia Chłynina, Kiriłł Zajcew, Andriej Smolakow, Leonid Biczewin, Sergiej Gilew, Jurij Bieliajew i inni.

Pracujemy bardzo uważnie ze scenografką Anastazją Karimuliną. Nasza szkoła Laik została zaprojektowana w stylu romańskim. Agaris to średniowieczne miasto śródziemnomorskie. Ale są też dziwne rzeczy, które są poza czasem, na przykład Ara – magiczna złota piramida, rzecz na pierwszy rzut oka irracjonalna. To tylko część fantazji osadzonej w tym świecie. Wyjątkowość scenariusza polega na tym, że widz z początku nie rozumie, w jakim świecie rozgrywa się akcji. W pierwszej chwili wydaje się, że to prawdziwa historia, która rozgrywa się w średniowieczu. I dopiero wtedy okaże się, że to wszystko dzieje się gdzieś nie całkiem na Ziem” – opowiada reżyser.

Cykl “Odbłyski Eterny”) w Polsce rozpoczęło wydawać e 2006 roku Wydawnictwo Dolnośląskie – ukazały się dwa pierwsze tomy (Czerwień na czerwieni oraz Od wojny do wojny), kolejne można znaleźć w tłumaczeniu amatorskim w Internecie.


Wiera Kamsza (ur. 5.11 1962, Lwów, Ukraina) – rosyjska pisarka w stylu fantasy historyczne, dziennikarka.
Urodziła się w rosyjskiej rodzinie szlacheckiej pochodzenia polskiego. Ukończyła Politechnikę Lwowską, po ukończeniu studiów przeniosła się do Leningradu , gdzie gdzie mieszka i pracuje do dziś. Od 1994 roku pracuje jako dziennikarka, pisze powieść w stylu fantasy historyczne. W 2001 roku ukazała się jej debiutancka książka: Tiomnaja zwiezda (Mroczna gwiazda).

(źródło i zdjęcie: kinoreporter.ru)

Dodaj komentarz