Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy

“Perły” – nowość wydawnictwa Fame Art

PERŁY
autor: Izrael Joszua Singer
przekład: Krzysztof Modelski
wydawca: Fame Art


Po premierze niepublikowanego wcześniej po polsku zbioru Na obcej ziemi, wydawnictwo Fame Art proponuje drugi tom opowiadań starszego brata noblisty Isaaca Bashevisa Singera. Perły ukażą się w lutym w przekładzie Krzysztofa Modelskiego.

Perły to chronologicznie pierwszy zbiór opowiadań autora. Zawiera 10 tekstów napisanych przez bardzo młodego Izraela Joszuę w latach 1916-1922. To właśnie te utwory zapewniły mu międzynarodową karierę i rozgłos w Stanach Zjednoczonych. Pozytywna recenzja i przedruk w najbardziej poczytnej gazecie żydowskiej w USA, dzienniku „Forwerts”, otworzyła mu drzwi do kariery, ogłaszając go „nowym talentem literatury jidysz w Polsce”.

Podobnie jak Na obcej ziemi, Perły stanowią panoramę społeczną przedwojennej Polski. Opowiadania zawarte w tomie są tematycznie różnorodne, a ich wspólnym motywem są ludzie, ich uwikłanie w życie. Singer, podobnie jak w późniejszych opowiadaniach, wychodzi poza symboliczne getto żydowskie – traktuje religię, pochodzenie i klasę społeczną swoich bohaterów jako sprawę drugorzędną. Świat opowiadań I.J Singera nie opiera się na żadnej z możliwych wersji opozycji my-oni, lecz na boleśnie znanej dychotomii: jednostka vs. świat. Szeroko rozwinięta perspektywa antropologiczna, a także doskonały styl pisarski starszego Singera, czynią z niego pisarza, którego dzieła nie tracą na aktualności do dziś.

To proza z najwyższej półki. Mogłaby się przejrzeć w powieści Reymonta, nagrodzonej tylko chwilę później literacką Nagrodą Nobla. Izrael Joszua Singer nigdy Nobla nie dostał. Nagrodę przyznano jego bratu, Baszewisowi. Do dzisiaj trwa spór, który z nich był lepszym pisarzem. Nieznane dotąd  u nas opowiadania trafiają do rąk polskojęzycznego czytelnika. Niech ucieszą serce i oko, bo w opisie światła starszy z Singerów nie ma sobie równych – tak o książce napisał Remigiusz Grzela, dramaturg, poeta, dziennikarz, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w  Warszawie.  


Książka ukaże się 4 lutego zarówno w formie papierowej, estetycznie nawiązującej do pozostałych książek z serii żydowskiej wydawnictwa Fame Art, jak i w formie ebooka.

Dodatkowym atutem książki jest jej wysoki poziom edytorski.


Zobacz pełną ofertę publikacji wydawnictwa Fame Art.


(źródło Fame Art)

Dodaj komentarz