Różne Rynek wydawniczy

Błędy na “monecie Wellsa”

Fani słynnego angielskiego pisarza science fiction Herberta George’a Wellsa odkryli błędy na nowej brytyjskiej monecie  o wartości 2 funtów. Czytelnicy byli oburzeni, że na monecie upamiętniającej autora Wojny światów jej projektant dodał czwartą nogę do pojazdu kosmitów a Niewidzialny człowiek ma na głowie niewłaściwy kapelusz.

Moneta została wybita przez Royal Mint (Mennicę Królewską) 4 stycznia dla upamiętnienia 75. rocznicy śmierci wielkiego pisarza. Na jej rewersie postanowiono przedstawić elementy nawiązujące do trzech najsłynniejszych dzieł autora. Wojnę światów reprezentuje maszyna bojowa Marsjan, Niewidzialnego człowieka frak i cylinder (ciało przecież było niewidzialne), a Wehikuł czasu rzymskie cyfry.

Rzecznik Royal Mint tłumaczy się, że monetę zaprojektował Chris Costello, którego zainspirowały „stare okładki książek i plakaty filmowe dzieł H.G. Wellsa”. To całkowicie nieprzekonujące tłumaczenie, tym bardziej, że pojazd kosmitów nosi nazwę TRIpod (co samo przez się wskazuje na liczbę nóg), natomiast Adam Roberts (powieściopisarz science fiction i profesor literatury XIX-wiecznej, autor biografii Wellsa i wiceprezesa Stowarzyszenia jego imienia) wskazuje, że bohater Niewidzialnego człowieka nigdy nie nosił cylindra.

Wpadka z “monetą Wellsa” nie jest pierwszą dla brytyjskich banków. W 2013 roku bank centralny Irlandii błędnie zacytował Jamesa Joyce’a na pamiątkowej monecie mającej na celu uhonorowanie autora, w tym samym roku podobny błąd popełniono na banknocie o wartości 10 funtów z portretem Jane Austen.

(źródło: The Guardian)

Dodaj komentarz