Rynek wydawniczy

“Wissen” – niemiecka nagroda książek literatury humanistycznej przyznana

“Wissen (Wiedza). Nagroda wbg za książkę non fiction w dziedzinie nauk humanistycznych” jest najdroższą nagrodą przyznawaną w Niemczech z tego zakresu literatury. Zwycięzca otrzymuje 44 tys. euro, a laureaci krótkiej listy po 1 tys. euro. W styczniu jury konkursu nagrodziło nią historyka Mischę Meiera za Geschichte der Völkerwanderung (Historia wielkiej wędrówki ludów) (C.H. Beck, 2019). Pozostali kandydaci z krótkiej listy to Ulrike Ackermann (Das Schweigen der Mitte, wbg Theiss), Kübra Gümüşay (Language and Being, Hanser Berlin), Jürgen Habermas (Auch eine Geschichte der Philosophie, Suhrkamp) i Ilko-Sascha Kowalczuk (Die Übernahme, CH Beck).

A oto uzasadnienie przewodniczącego jury, Huberta Wolfa: Jury honoruje pracę, która jest doskonała pod względem naukowym i doskonale przekazuje wiedzę zainteresowanej publiczności. Książka Meiera jest przykładem tego, jak wiedza historyczna może pomóc nam lepiej zrozumieć teraźniejszość i sklasyfikować aktualne zmiany w naszych społeczeństwach.

Dirk Beenken, dyrektor zarządzający wbg, dodaje: Książka Mischy Meiera dostarcza rzetelnej wiedzy historycznej na temat migracji ludów, jest ważnym środkiem korygującym slogany i fałszywe wiadomości o naszym rozumieniu narodów i państw. Społeczność 85 000 członków wbg wykorzysta to jako okazję do wymiany informacji i dyskusji.

Nagroda “Wissen” przyznawana jest oryginalnej publikacji niemieckojęzycznej, która wnosi wybitny wkład w nauki humanistyczne lub społeczne, jest napisana dla szerokiego grona odbiorców. Zwycięzców wybierają czytelnicy wbg (organizacja non-profit poświęcona przekazywaniu i promowaniu wiedzy i edukacji) oraz profesjonalne jury. Nagrodę wspiera stowarzyszenie “Wissen verbindet e.V.”, finansuje wbg. )Nagroda jest przyznawana oryginalnej niemieckojęzycznej publikacji, która wnosi wybitny wkład w nauki humanistyczne lub społeczne, jest wyraźnie napisana dla szerokiego grona odbiorców i porusza kwestie istotne społecznie.


O książce: Bizancjum, 29 lipca 626 r. – u bram najwspanialszego miasta Europy i Azji wódz Awarów zebrał 80 000 wojowników i żąda jego bezwarunkowej kapitulacji. Mieszkańcy metropolii są pewni, że to koniec, i moce ciemności sprowadził apokaliptyczną armię do ich miasta.
Jak często ludzie między III a VIII wiekiem naszej ery odczuwali śmiertelny strach przed zbliżającymi się armiami obcych ludów, pokazuje Mischa Meier w swoim magicznym przedstawieniu okresu wędrówek ludów. Zawiera historię późnego Imperium Romanum, a także historie postromańskich władców na Zachodzie, tych z wczesnego Cesarstwa Bizantyjskiego, ale także z wczesnego kalifatu islamskiego do końca okresu Umajjadów (750). Bogata w informacje, zawsze zrozumiała i ekscytująca do czytania, prowadzi czytelnika od europejskiego i północnoafrykańskiego wybrzeża Atlantyku do środkowoazjatyckich centrów Jedwabnego Szlaku, do północnych Indii i Hindukuszu, od Skandynawii i Wielkiej Brytanii na północy po Arabię na południu. Zapoznaje z dramatycznymi wydarzeniami tych czasów i głębokimi procesami zmian, które im towarzyszyły. 
(z opisu książki)

(info Buch Markt)

Dodaj komentarz