Rynek wydawniczy

Lubuskie Wawrzyny 2020

Trwa doroczny konkurs Lubuskie Wawrzyny, organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim. To największy w regionie plebiscyt adresowany do twórców. Ma on swoją wieloletnią tradycję i ugruntowaną renomę, każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem literatów, naukowców i dziennikarzy. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: Wawrzyn Literacki, Naukowy i Dziennikarski.


Wawrzyn Literacki organizowany jest w tym roku już po raz 27. Plebiscyt adresowany jest do autorów związanych z województwem lubuskim, a także autorów książek wydanych w lubuskich oficynach.

Z kolei Wawrzyn Naukowy, w tym roku organizowany po raz 16., ma na celu promowanie książek naukowych oraz popularnonaukowych o tematyce regionalnej.

Natomiast Wawrzyn Dziennikarski służy promocji dziennikarzy prasy, radia, telewizji i mediów internetowych, twórców najlepszych utworów dziennikarskich, odnoszących się do obszaru województwa lubuskiego. W tym roku odbędzie się już 8. edycja tego konkursu.

Zgłoszenia książek posiadających ISBN oraz materiałów dziennikarskich wydanych w 2020 roku przyjmuje główny organizator – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9 (II piętro – sekretariat). Warunkiem zgłoszenia książek do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego i Naukowego jest dostarczenie osobiście lub pocztą 3 egzemplarzy publikacji, natomiast do Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego wymagane jest dostarczenie 4 różnych publikacji dotyczących województwa lubuskiego opublikowanych lub wyemitowanych w danym roku kalendarzowym, skopiowanych w 3 egzemplarzach.

Nabór zgłoszeń zakończył się 18 stycznia 2021 r. Wkrótce poznamy nazwiska nominowanych w poszczególnych kategoriach. Informacje te zostaną podane do publicznej wiadomości podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na ok. 7 dni przez finałem.

Zwycięzców tegorocznych Lubuskich Wawrzynów poznamy podczas uroczystej Gali zaplanowanej na 25 lutego 2021 r. Laureaci otrzymają statuetki – „Srebrne Pióra” oraz nagrody pieniężne.


Partnerem w organizacji Lubuskiego Wawrzynu Literackiego jest Związek Literatów Polskich Oddział w Zielonej Górze i Związek Literatów Polskich Oddział w Gorzowie Wielkopolskim.

Partnerami w organizacji Lubuskiego Wawrzynu Naukowego są: Uniwersytet Zielonogórski, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (w ramach którego działa Collegium Polonicum w Słubicach), Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim Filia Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Partnerem organizacyjnym Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich w Zielonej Górze.

Szczegółowe zasady konkursu w w regulaminach Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, Lubuskiego Wawrzynu Naukowego oraz Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego na stronie internetowej Konkursu oraz obu Bibliotek.

(źródło organizatora)

Dodaj komentarz