Publikacje elektroniczne Różne Rynek wydawniczy

“Zatracenie” w Teatrze Polskiego Radia

30 stycznia o godz. 21: 00 Teatr Polskiego Radia zaprasza do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Osamu Dazai “Zatracenie” w adaptacji Tomasza Lerskiego i reżyserii Kamila Marii Banasiaka.

Yozo, bohater główny słuchowiska “Zatracenie”, którego akcja rozgrywa się w latach trzydziestych oraz po II wojnie światowej w Japonii, to postać autentyczna. Jest nim sam autor powieści Zatracenie, która posłużyła Tomaszowi Lerskiemu do przygotowania adaptacji radiowej.

Japoński pisarz, urodzony w 1909 roku, nazywał się Osamu Dazai, i był jednym z najwybitniejszych twórców literatury japońskiej XX stulecia. Zatracenie stanowi jego rozrachunek z całym życiem, które było dla Dazai’ego ciężarem nie do udźwignięcia. Nierozumiany przez otoczenie od wczesnego dzieciństwa, targany przeróżnymi lękami i kompleksami, uzależniony od nocnego życia i przebywania w nieodpowiednim towarzystwie, w końcu odizolowany, odnajdywał się wyłącznie w pisarstwie. Niemniej na krótko przed wydaniem książkowym jego powieści, która zyskała później wielki rozgłos, popełnił samobójstwo.

Życie Osamy Dazai’ego, balansujące na krawędzi choroby umysłowej, było jednak źródłem dla pisania prozy, uznawanej przez krytyków za najwybitniejszą w japońskiej literaturze współczesnej.

W Polsce powieść ukazała się nakładem Spółdzielni Wydawnoiczej “Czytelnik” w przekładzie Henryka Lipszyca, byłe ambasador RP w Japonii.


Osamu Dazai “Zatracenie”
Tłumaczenie: Henryk Lipszyc
Adaptacja: Tomasz Lerski
Reżyseria: Kamil Maria Banasiak
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Kamil Maria Banasiak
Obsada: Marta Dylewska, Joanna Halinowska, Katarzyna Pośpiech, Stefan Knothe, Fabian Kocięcki, Filip Kowalczyk, Adam Machalica, Szymon Roszak, Mateusz Weber, Kim Grygierzec,


Na słuchowisko “Zatracenie” zapraszamy w sobotę (30.01) tuż po godz. 21.00.

(info Czytelnik)

Dodaj komentarz