Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – styczeń 2021

W końcu mamy całkiem inną listę bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – same nowości, aż przyjemnie.  


1.  2021 Rok Metalowego Bawołu Jacka Kryga (wyd. Halszka): Prognozy astrologiczne i feng-shui na 2021 rok. W roku „metalowej ziemi” wszyscy ludzie, nawet ci, którzy nie interesują się tą tematyką, będą w mniejszym lub większym stopniu wciągnięci w sprawy naszej planety.


2. Strach i wolność Jana-Wernera Müllera
(Kultura Liberalna): Czy liberalizm się przeżył? Za przeżytek powinien zostać raczej uznany pewien rodzaj dyskusji o liberalizmie – operujący fałszywymi znakami równości, przeciwstawieniami i uogólnieniami. […] Narracja o konflikcie między „ludem” a „liberalnymi kosmopolitycznymi elitami” to mylna diagnoza naszych czasów.


3. Halibut na księżycu Davida Vanna (wyd. Pauza): Halibut na Księżycu to swego rodzaju odpowiedź Davida Vanna na samobójczą śmierć ojca i napisaną dziesięć lat wcześniej Legendę o samobójstwie. Zagłębiamy się w ponury świat głównego bohatera, wiedząc, że syn Jima w powieści, David, to jej autor. Historia ta staje się jeszcze bardziej mroczna i poruszająca, gdy uświadomimy sobie, że znamy jej prawdziwe zakończenie.


4.  5G – narodziny mega totalitaryzmu Chrisa Klinsky’ego (Wydawnictwo św. Tomasza z Akwinu): Polska jest właśnie na etapie wdrażania technologii 5G. Wiele się mówi na ten temat, ale wśród zalewu informacji niepewnych, nieprawdziwych i zmanipulowanych, trudno jest ustalić fakty. (…) Publikacja opiera się w dużej mierze na dokumentach, w tym rządowych, unijnych czy WHO oraz naukowych artykułach.


5.  Generał Rozwadowski, praca zbiorowa (Wydawnictwo Capital): Generał Rozwadowski padł ofiarą „bitwy o prawdę”. Zarówno przed wojną, jak i obecnie większość historyków uznaje, że to Piłsudski jest ojcem zwycięstwa, tak samo uważa ogół Polaków. Rozwadowski nigdy nie chciał pozbawiać Piłsudskiego wawrzynu zwycięzcy, ale jednocześnie uważał, że to zwycięstwo było rezultatem wysiłków całego narodu, całej armii i generalicji. Sprzeciwił się dopiero wtedy, kiedy Piłsudski ogłosił, że wygrał sam. W tej walce o prawdę nie miał większych szans, bo przeciwko niemu zastosowano brutalną siłę i potwarz. Tylko niewielu wiedziało, jak wielka była jego rola w warszawskim zwycięstwie.


6. Deportacja i praca przymusowa. Dzieci z Polski i ZSRS w nazistowskich Niemczech i okupowanej Europie Wschodniej (1939-1945) Johannesa-Dietera Steinerta (Instytut Pileckiego): Szacuje się, że do pracy przymusowej w nazistowskich Niemczech wywieziono od miliona do półtora miliona dzieci z Polski i Związku Sowieckiego. (…) Autor opisuje udział władz wojskowych i cywilnych w organizacji wywózek i pracy przymusowej oraz podkreśla związek między pracą przymusową dzieci a polityką okupacyjną i germanizacyjną. Swoje ustalenia opiera na wieloletnich badaniach prowadzonych w niemieckich i zagranicznych archiwach. Szczególną uwagę poświęca relacjom samych ofiar, których dzieciństwo zostało naznaczone tragicznymi doświadczeniami deportacji i pracy przymusowej.


7.  Tutaj mieszkam Alicji Wejner (Wydawnictwo Jagoda): Książka o empatii, o geografii i ekologii oraz o uważności na drugiego człowieka, ale też na zwierzęta, rośliny i całą planetę.

Z tej książki dziecko dowie się, że adres zamieszkania człowieka pozwala odnaleźć go zarówno w konkretnej miejscowości, jak i w regionie, w kraju, na kontynencie oraz we wszechświecie. Dowie się też, że każdy człowiek jest odrębną i bardzo złożoną, niczym planeta, całością. Że wrażliwość i wyobraźnia nie tylko ułatwiają rozumienie otaczającego świata, ale też pozwalają zmieniać rzeczywistość na lepsze.


8.  Nowy w mieście Marty Altés (wyd. Tako): Samotny, bezdomny pies wita z otwartym sercem życie w nieznanym mieście i wszystkich, którzy tu mieszkają. Czasami jednak trudno jest być nowym i innym. Czy ktoś otworzy serce dla niego? Pełna ciepła opowieść celebrująca życzliwość i przyjaźń.

Marta Altés to nagradzana autorka i ilustratorka książek dla dzieci. Pochodzi z Barcelony. Studiowała ilustrację w Wielkiej Brytanii. Do tej pory napisała i zilustrowała kilkanaście książek dla dzieci, za które otrzymała wiele wyróżnień. Marta mieszka w Londynie z małym psem imieniem Sam. Ma też dużego, kudłatego psa zwanego Floc, który mieszka w Hiszpanii i do złudzenia przypomina bohatera tej opowieści.


9.  Baśń o uwolnieniu kobiecości, Marie-Louise von Franz (Eviva L’arte): Przywołana w książce klasyczna rumuńska baśń staje się punktem wyjścia do opowieści o ludzkiej duszy, zanurzonej w kulturze. Autorka odczytuje bogaty i skomplikowany język symboli jako język ludzkiego doświadczenia na drodze do poznania. Powiązanie motywów baśniowych, mitologicznych i religijnych jest często zaskakujące i nad wyraz aktualne.


10.  Kobiety i dziewczyny ze spektrum autyzmu. Od wczesnego dzieciństwa do późnej starości Sarah Hendrickx (Wydawnictwo UJ): …idealna lektura dla wszystkich kobiet ze spektrum autyzmu i ich bliskich, a także specjalistów – zwłaszcza zajmujących się diagnozą i pracą z takimi osobami.


Miejsca w drugiej dziesiątce:

11. Alchemicy, Gabriel Maciejewski (Klinika Języka)
12. Adolf Hitler koniec legendy, Peter Raina (Wydawnictwo Capital)
13. Czułość, PiotrFiedler (Wydałem) 14. Jestem śmierć, Larsen Elisabeth Helland, Marine Schneider (Kultura Gniewu)
15. Mity Powstania Warszawskiego. Propaganda i polityka, Jarosław Kornaś (Wydawnictwo Capital)
16. Idea Galicji. Historia i fantazja w kulturze politycznej Habsburgów, Larry Wolff (MCK)
17. Stanisław Jabłonowski (1634-1702). Polityk i dowódca. Tom I, Marek Wagner (Inforteditions)
18. Twarz, brzuch, głowa, Wanda Hagedorn, Ola Szmida
19. Harper i zagubiona wiedza, Kinga Langley (Langusta Books)
20. Koty w społeczeństwie II Rzeczypospolitej, Anna Landau-Czajka (Neriton)

Uwaga: informacje o książkach pochodzą ze stron ich wydawców.

One thought on “Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – styczeń 2021

Dodaj komentarz