Analizy/podsumowania Rynek wydawniczy Rynek za granicą

Podsumowanie ubiegłorocznej sprzedaży książek w Niemczech

8 stycznia w raporcie „Book Market 2020” Börsenverein des Deutschen Buchhandels (Niemieckie Stowarzyszenie Wydawców i Księgarzy) podało wyniki branży wydawniczo-księgarskiej w minionym roku.

Po tragicznym spadku sprzedaży w połowie kwietnia – aż o 14,9%, w grudniu sprzedaż prawie wróciła do poziomu z 2019 roku – spadek zaledwie o 0,3% . W sumie jednak spadek przychodów we wszystkich kanałach dystrybucji wyniósł 2,3%.

A oto najważniejsze informacje z raportu (porównanie do 2019 roku):

  • Sprzedaż w księgarniach spadła w 2020 r. o 8,7% (najniższa była w połowie kwietnia – spadek o 21,1%, w połowie grudnia spadek o 4,5%) .
    Handel bożonarodzeniowy, czytamy  w raporcie, również zaczął się dobrze – powyżej średniej aż do drugiego postoju, z tygodniowym wzrostem obrotów rok do roku nawet o 25 procent.
  • Największą sprzedaż odnotowano 14 grudnia – na dwa dni przed ponownym zamknięciem sklepów. Wszystkie kanały (w tym sprzedaż internetowa) odnotowały wzrost obrotów o prawie 60%, z czego sklepy stacjonarne o 70%.
  • Wzrost przychodów ze sprzedaży odnotowały jedynie książki dla dzieci i młodzieży – wzrost o 4,7% we wszystkich kanałach sprzedaży. Spadek odnotowały literatura piękna (o 1,6%), literatura faktu (o 1,3%) i książki podróżnicze (aż o 26,1%).

Wg Karin Schmidt-Friderich, przewodniczącej Börsenverein, „Przemysł książki prawie wygrał”.

(źródło: Publishing Perspektives)

Dodaj komentarz