Wystawy

Polska ilustracja w Islandii

Polska szkoła ilustracji, stanowiąca do tej pory (podobnie jak polska szkoła plakatu) jedną z naszych wizytówek w świecie, wciąż nie przestaje zachwycać, zadziwiać i zachęcać do jak najszerszej prezentacji polskiej grafiki książkowej na forum międzynarodowym.

Z takich właśnie potrzeb i inspiracji zrodziła się inicjatywa Ambasady RP w Reykjaviku, aby zorganizować wydarzenia promujące polską ilustrację w Islandii. Przedstawiciele Ambasady zwrócili się z prośbą do dr. Michała Strąka, dyrektora Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, o objęcie przedsięwzięcia honorowym patronatem Biblioteki, zaś do niżej podpisanej o opiekę kuratorską i koordynację prac związanych z realizacją poszczególnych zadań.

Projekt ma charakter edukacyjno-artystyczny oraz popularyzatorski. Jest skierowany w pierwszym rzędzie do środowisk polonijnych (jesteśmy największą mniejszością narodową w Islandii), ze szczególnym uwzględnieniem sieci szkół polonijnych i innych ośrodków nauki języka polskiego jako ojczystego oraz bibliotek z oddziałami polskich książek. Adresowany jest również do środowisk islandzkich zainteresowanych polską kulturą. Aby umożliwić osobom nieznającym języka polskiego zapoznanie się z przygotowanymi materiałami, wszystkie teksty zostały przetłumaczone na język islandzki.

W ramach projektu przygotowano wystawę online “Sto lat polskiej ilustracji: świat w obrazach” (dr Martyna Groth) oraz publikację Polska szkoła ilustracji, w opracowaniu graficznym Ewy Jakubowskiej-Gordon i merytorycznym Ewy Grudy. W publikacji wykorzystano obszerne fragmenty książki prof. Anny Boguszewskiej (UMCS) Ilustracja i ilustratorzy lektur dla uczniów w młodszym wieku szkolnym w Polsce w latach 1944-1989 (Lublin 2013). Zarówno wystawa, jak i publikacja prezentują dokonania kilkudziesięciu polskich ilustratorek i ilustratorów w okresie od odzyskania niepodległości w 1918 roku po czasy najnowsze.

Dla najmłodszych czytelników i „oglądaczy” książek, próbujących (albo jeszcze niemających odwagi spróbować) swoich sił w twórczości własnej, znana ilustratorka Marianna Oklejak przygotowała film “Jak powstaje ilustracja? Skąd się biorą pomysły…”

Wystawa, filmowe warsztaty i publikacja zostaną niebawem pokazane na stronie www i portalach społecznościowych Ambasady RP w Reykjaviku. Będzie można je obejrzeć przez cztery miesiące od dnia upublicznienia (jest to związane z prawami autorskimi ilustratorów). Potem będą służyć jako pomoc przy prowadzeniu warsztatów w islandzkich szkołach i w bibliotekach. A na zakończenie pozwolę sobie dodać, że powstaje prezentacja oparta na materiałach zgromadzonych m.in. podczas pracy nad projektem islandzkim. Powinna pojawić się na stronie Biblioteki na Koszykowej jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

[Ewa Gruda, na okładce katalogu ilustracja Elżbiety Wasiuczyńskiej do Spacerkiem przez rok Małgorzaty Strzałkowskiej (2016].

Dodaj komentarz