Różne Rynek wydawniczy Zagranica

Niepublikowane dotąd rękopisy Marcela Prousta wkrótce na księgarskich półkach we Francji

Wydanie rękopisów Marcela Prousta, ujawniające nowe szczegóły jego słynnej serii powieści W poszukiwaniu straconego czasu, ukaże się we Francji w marcu. Poinformował o tym Gallimard, jedno z najstarszych wydawnictw w Paryżu.

“Święty Graal” Prousta – „Les Soixante-quinze feuillets (Siedemdziesiąt pięć stron) bardzo dużego formatu – stał się legendą” – czytamy w opisie książki, która ma ukazać się 18 marca. – Jedyną wskazówką dotycząca jego istnienia przez długi czas były pewne aluzje zawarte w przedmowie redaktora Bernarda de Falloy do szkicu krytycznego Prousta Contre Sainte-Beuve (wydanie z 1954 roku).

Te „Siedemdziesiąt pięć stron”, prawdopodobnie napisanych w 1908 r., przechowywał u siebie redaktor  de Falloy,  i w 1962 r. nie przekazał ich Bibliotece Narodowej Francji, w przeciwieństwie do innych dokumentów słynnego pisarza. Ich odnalezienie po śmierci redaktora w 2018 roku stało się prawdziwą sensacją. Ten dokument jest według wydawcy „ważnym elementem układanki” i „najwcześniejszą wersją” cyklu powieści W poszukiwaniu straconego czasu.

Klucz dla czytelników pozostawiony tam przez pisarza pozwala zrozumieć szyfr myśli Prousta – czytamy w komunikacie. Redaktorką tej publikacji jest Nathalie Mauriac, badaczka z Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS), która specjalizuje się w twórczości Prousta i jest prawnuczką jego brata Roberta. Przedmowę napisał biograf Prousta i profesor paryskiej Sorbony Jean-Yves Tadié.

W 2019 roku wydawnictwo Gallimard opublikowało zbiór nieznanych wcześniej opowiadań Prousta Le Myst rieux Correspondant et autres nouvelles in dites (Tajemniczy korespondent i i inne nieznane nowele), na który składa się z dziewięciu opowiadań, które Proust planował opublikować w zbiorze „Radość i dni” w 1896 roku, ale porzucił ten pomysł z nieznanych powodów.

W Polsce książka ukazała się rok później pt. Tajemniczy korespondent nakładem Wydawnictwa Eperons Ostrogi.

(źródło Gallimard)

Dodaj komentarz