Odeszli od nas

Zmarł wybitny historyk literatury Zdzisław Najder

Nie żyje Zdzisław Najder – wybitny historyk literatury, znawca twórczości Josepha Conrada, w latach 1982-87 dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Zdzisław Najder urodził się w 1930 roku w Warszawie. Był absolwentem filozofii oraz historii literatury na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował m.in. w Instytucie badań Literackich PAN, wykładał na Columbia University i Yale. Był jednym z najwybitniejszych znawców twórczości Josepha Conrada, w latach 70. opracował pierwsze na świecie pełne zbiorowe wydanie dzieł tego autora. Był także autorem wydanej po polsku i angielsku biografii pisarza.

Najder aktywnie działał w opozycji demokratycznej. W 1976 roku założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe, w 1980 przystąpił do NSZZ „Solidarność”. W chwili wprowadzenia w Polsce stanu wojennego przebywał w Oksfordzie i nie zdecydował się na powrót do Polski. Został dyrektorem polskiej sekcji Radia Wolna Europa.

Wojskowy sąd nieprawomocnym wyrokiem skazał go w 1983 roku na karę śmierci za rzekome szpiegostwo na rzecz USA, pozbawiono go praw publicznych i skonfiskowano jego mienie. Wyrok uchylono w 1989 roku. W tym samym roku Najder wrócił do Polski, gdzie został doradcą Lecha Wałęsy i Jana Olszewskiego.

O śmierci Najdera poinformował jego syn, Krzysztof.

(źródło Instytut Książki)

One thought on “Zmarł wybitny historyk literatury Zdzisław Najder

Dodaj komentarz