Rynek wydawniczy Targi w Polsce

„Człowiek żyje zmianą” S. Lem – zapowiedź 24. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana mawiał Heraklit z Efezu, a obserwując świat wokół trudno się z nim nie zgodzić. Rok 2020 dobitnie pokazał, że każdy, nawet najlepszy plan nie zawsze da się zrealizować. Zmiany uczą elastyczności, dodają odwagi i sprawiają, że szybciej adaptujemy się do nowych okoliczności. Takie właśnie będą Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® – dostosowane do aktualnych potrzeb wydawców i czytelników. Tegoroczna 24. edycja odbędzie się w dniach 14-17 października br. w EXPO Kraków.


Potrzeba kontaktu
Pandemia spowodowała, że zaczęliśmy funkcjonować w dwóch światach równocześnie – tym realnym i tym w internecie. Nasze życie w dużej mierze przeniosło się przed ekran monitora. Praca, nauka, rozmowy online – stały się codziennością. Zmiany zaszły również w branży wydawniczej. Spotkania autorskie, które od zawsze były ważnym punktem w strategii wydawnictw, organizowano głównie w sieci. Po raz pierwszy Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® oraz Gala Konkursu im. Jana Długosza odbyły się wirtualnie. I choć z jednej strony wydarzenia na chwilę zaspokoiły głód spotkań, to z drugiej przypomniały, jak cudownie było się spotykać w realnym świecie. Pomimo wielu przemian, jedno bowiem pozostało niezmienne – potrzeba bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Ludzie tęsknią za emocjami i niezapomnianymi wrażeniami. Chcą dzielić się przeżyciami, poznawać się wzajemnie i zdobywać wiedzę inaczej, niż zadając pytania na czacie. Miesiące izolacji pokazały, jak ważna jest empatia w życiu prywatnym i zawodowym. Najbliższa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® ma sprawić, że czytelnicy z całego kraju poczują, że nie są sami. Literatura łączy ludzi i sprawia, że samotność odchodzi na drugi plan. Możliwość rozmowy z drugim człowiekiem, wymiana uśmiechu, ciepłe spojrzenie potrafią zdziałać cuda.
Nowa szata graficzna Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® oddaje charakter nadchodzącej edycji. Z odwagą patrzymy w przyszłość, jesteśmy otwarci na zmiany, ale nie zapominamy o tym co jest dla nas najważniejsze – tradycyjnych spotkaniach offline – podkreśla Zuzanna Oettingen, Project Manager.

Porozmawiajmy o przyszłości
O przyszłości, rozwoju technologii i jej wpływie na życie człowieka można rozmawiać nie tylko wirtualnie, ale również stacjonarnie. Wielokrotnie gościem Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® był najwybitniejszy polski futurolog Stanisław Lem. Jego obecność za każdym razem wprawiała w zachwyt wielu oddanych czytelników. We wrześniu br. będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Z tej okazji przygotowano konkurs, który rozpocznie się dokładnie 24 tygodnie przed targami, a o szczegółach organizatorzy będą informować na stronie www.ksiazka.krakow.pl
Słowa Stanisława Lema z książki Summa technologiae „O tym, że się jest szczęśliwym, wie się dopiero potem, kiedy to minęło. Człowiek żyje zmianą” idealnie wpisują się w atmosferę przygotowań do nadchodzącej edycji. Od listopada z niecierpliwością czekamy na ponowne „odmrożenie branży”. Zdalnie przygotowujemy targi, spędzamy wiele godzin na łączach ze słuchawkami w uszach i każdego dnia tęsknimy za możliwością kontaktu offline – dodaje Zuzanna Oettingen.

Tłumacząc i obrazując świat
Książka jest efektem pracy wielu osób. Podczas minionych edycji poznawaliśmy bliżej pracę ilustratorów, przyglądaliśmy się ich warsztatowi, a dzięki specjalnie przygotowanej ściance, mogliśmy na bieżąco przeglądać przypinane przez twórców grafiki. Ścianka miała również swój odpowiednik w internecie. W ramach akcji „Targi Książki to My” nadesłane prace były publikowane m.in. na Instagramie @bookfairinkrakow. Nowością tegorocznej edycji będzie specjalna przestrzeń dla tłumaczy książek. W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić ich ogromną rolę w procesie twórczym. W końcu to właśnie od nich często zależy odbiór treści. Zaproszeni goście odpowiedzą na pytania – jak zostać tłumaczem, co jest najważniejsze w pracy nad tekstem i z jakimi problemami mierzą się w codziennej pracy.

Znajdźmy czas na literaturę naukową
Nieodłącznym wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie® jest prestiżowy Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, mający na celu popularyzację książek naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. W ubiegłym roku pomimo przeszkód organizatorzy otrzymali 48 zgłoszeń. Tegoroczna edycja rozpocznie się w marcu, a laureata poznamy 14 października podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie www.dlugosz.krakow.pl

Szczegółowe informacje na temat Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® dostępne są na stronie www.ksiazka.krakow.pl

Dodaj komentarz