Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty Różne

Poznaliśmy laureatów dorocznych nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Już po raz dziewiętnasty redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Nagrody za Książki Roku. Tym razem ogłoszenie wyników odbyło się 26 lutego on-line.


Rok był trudny, ale potwierdził, że w naszej branży jest wiele energii i profesjonalizmu. Oceniamy, że silni uczestnicy rynku obronili się mimo ogromnych trudności. Spadło zapotrzebowanie na papiery graficzne, bo drukuje się mniej katalogów i gazetek dla sieci handlowych, ale książek drukuje się ciągle bardzo dużo, więc poligrafia ma co robić. Wyraźnie wzrosła sprzedaż internetowa. Dotkliwe straty nastąpiły natomiast w segmencie księgarskim, chociaż samorządy podejmują widoczne już inicjatywy pomocowe w kilku miastach, czekamy też na zapowiedziane wsparcie ze strony resortu kultury i Instytutu Książki – powiedział Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. I dodał: – Za rok, gdy spotkamy się już z państwem osobiście na Gali, będziemy świętować nagrody szczególne, bo z okazji dwudziestej edycji naszego święta książki.

Publikacje nagrodzone tytułem Książki Roku 2020 to: Talita Pawła Huelle (Znak), Od jednego Lucypera Anny Dziewit-Meller (Wydawnictwo Literackie), M. Syn stulecia Antonia Scuratiego w przekładzie Aliny Pawłowskiej-Zampino (Wydawnictwo Sonia Draga), Lato 1920 Joanny Rolińskiej (Bellona), Biblioteka szaleńca Edwarda Brooke-Hitchinga w przekładzie Janusza Szczepańskiego (Rebis ) oraz Hetman Chrystusa Jolanty Sosnowskiej (Biały Kruk).

Nagrodę Audiobook Roku 2020 przyznawaną wspólnie z Audioteka.pl otrzymało Wydawnictwo Albatros za słuchowisko „Upadek gigantów” Kena Folleta w przekładzie Zbigniewa A. Królickiego i Grzegorza Kołodziejczyka.

Tytułem Człowieka Roku 2020 zespół redakcyjny uhonorował Jędrka Biegańskiego „za wielkie serce i zapał do działań społecznych, za bezcenne inicjatywy na rzecz niezależnych księgarń i za koordynację akcji Książka Na Telefon, która pomogła przetrwać trudny okres wielu wspaniałym miejscom”.

Wydawcą Roku 2020 zostało Wydawnictwo Pauza za „ambitną, pobudzającą intelektualnie literaturę, za konsekwencję w podążaniu własną drogą, za stworzenie silnej i rozpoznawalnej marki, która w świadomości czytelników i branży stała się symbolem jakości”.


Co miesiąc zespół „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł KSIĄŻKI MIESIĄCA. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród KSIĄŻEK MIESIĄCA zostaje wybranych pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł KSIĄŻEK ROKU.

Wśród wyróżnionych autorów są m.in.: Paweł Chojnacki, Sylwia Chwedorczuk, Anna Cieślar, Dorota Folga-Januszewska, Wiesław Helak, Wacław Holewiński, Wojciech Kudyba, Marcin Libicki, Nina Majewska-Brown, Gabriel Michalik, Grzegorz Musiał, Andrzej Nowak, Piotr Milewski, Zośka Papużanka, Grzegorz Piątek, Lidia Sadkowska-Mokkas, Justyna Sobolewska, Krzysztof Varga, Janusz Leon Wiśniewski, Ewelina Wojdyło, Zofia Wojtkowska i Piotr Zychowicz.

Nagrodzono również tłumaczy książek: Dorotę Jovankę Ćirlić, Marka Fedyszaka, Jerzego Kozłowskiego, Klarę Annę Marciniak, Pawła Nęckę, Michała Nogasia, Michała Rusinka i Katarzynę Sosnowską.

(info „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”)

Dodaj komentarz