Rynek wydawniczy

Sheikha Bodour Al Qasimi prezesem IPA

Sheikha Bodour Al Qasimi

Sheikha Bodour Al Qasimi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest drugą kobietą i pierwszą Arabką, która została szefem Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców od czasu jego powstania w 1896 r. Al Qasimi, która w styczniu br. objęła stanowisko prezesa IPA na dwuletnią kadencję jest nieoficjalną ambasadorką wydawniczą świata arabskiego od czasu pojawienia się na międzynarodowej scenie wydawniczej w 2007 roku, kiedy to założyła arabskojęzyczne wydawnictwo dziecięce Kalimat. Od tego czasu Kalimat urósł do grupy wydawniczej z listą ponad 400 tytułów – książek dla dzieci, tłumaczeń, komiksów, publikacji z zakresu edukacji. 

W 2009 roku Al Qasimi założyła Emirates Publishers Association (EPA) (Stowarzyszenie Wydawców Emiratów), która to organizacja otrzymała pełne członkostwo w IPA w tym samym roku i jest jedną z nielicznych grup z krajów arabskich w IPA, obok stowarzyszeń z Egiptu, Iraku, Jordanii, Libanu i Arabii Saudyjskiej. Jest prezesem IBBY w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Założona przez nią Fundacja Kalimat, inicjatywa non-profit Grupy Kalimat, zajmuje się promowaniem umiejętności czytania i pisania, kultury czytania i dostępnością książek, szczególnie wśród dzieci ofiar wojny i przesiedleńców oraz dzieci niepełnosprawnych wzrokowo.

Warto dodać, że jej ojcem jest sułtan bin Muhammad Al-Qasimi, od 1972 r. emir emiratu Szardża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W 2014 r. Al Qasimi zajęła 34. miejsce w rankingu “Forbesa” na liście 200 najbardziej wpływowych arabskich kobiet w biznesie rodzinnym.

(źródło Publishers Weekly. Wikipedia)

Dodaj komentarz