Filmy

Kajko i Kokosz na Netfliksie

Od dziś (28.02.2021) na platformie Netflix można oglądać animowaną wersję kultowego komiksu Janusz Christy Kajko i Kokosz. To pierwszy polski film tego rodzaju na tej platformie.


Pierwszy pasek z ich przygodami ukazał się w „Wieczoru Wybrzeża” w 1972 i postaci jego bohaterów od razu zdobyły sobie serca czytelników. Była to część historii Złote prosię, wydanej później pod tytułem Złoty puchar. Kolejnymi były: Szranki i konkury i Woje Mirmiła. Wkrótce autor przeszedł do „Świata Młodych”, jedna historia ukazała się w magazynie „Relax”, a dwie kolejne zostały od razu wydrukowane w formie albumowej. Kolejne albumy wydawano do 1990. Niedługo później twórca przestał rysować ze względu na pogarszający się stan zdrowia. W lutym 2003 wydawnictwo Egmont Polska Polska rozpoczęła reedycję serii.

Od 2016 roku pojawia się oficjalna jej kontynuacja zatytułowana „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”, stworzona już przez innych autorów.

Szkoła latania, jedna z przygód Kajka i Kokosza, kilka lat temu trafiła do kanonu lektur szkolnych dla klas podstawowych. Warto też wiedzieć, że poszczególne albumy w serii zostały przetłumaczone m.in. na języki rosyjski, ukraiński, francuski, esperanto, a także gwary śląską, poznańską, kaszubską i góralską. Od 2020 roku seria komiksowa o Kajku i Kokoszu ukazuje się w Danii. W latach 90. Kajko i Kokosz trafili do gry komputerowej, której plansze rysował sam ich twórca.

O czym jest serial? Głównymi bohaterami są słowiańscy wojowie – Kajko i Kokosz. Przyjaciele na co dzień służą kasztelanowi Mirmiłowi, broniąc zamieszkałej przez nich osady przed wszelkimi niebezpieczeństwami. A tych nie brakuje. Największym zagrożeniem jest oddział rycerzy rozbójników – zbójcerzy. Herszt zbójcerzy, Krwawy Hegemon, marzy o zdobyciu Mirmiłowa, a odkąd Kajko i Kokosz przejęli jego jajo, z którego wykluł się smok Miluś, pragnie też osobistej zemsty na parze przyjaciół. Otwarte ataki, podstępy i fortele Hegemona – z tym mierzyć się będą Kajko i Kokosz. Każdy z odcinków serii będzie stanowił odrębną historię, a wszystkie będzie łączyć przyjaźń jako wartość nadrzędna serialu.

Prace nad pilotażowym odcinkiem ruszyły pod koniec maja 2019 roku, między inymi dzięki dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 390 tys. złotych.

Reżyserią zajęli się Michał Śledziu Śledziński, Tomasz Leśniak, Marcin Wasilewski (GS Animation), Łukasz Kacprowicz (GS Animation), Robert Jaszczurowski (GS Animation), Marta Stróżycka, Aliaksandr Sasha Kanavalau, Tomasz Karelus, Waldemar Mordarski. Projekty postaci przygotował Sławomir Kiełbus, za produkcję odpowiada warszawskie studio animacji EGoFILM. Pierwsze informacje o pracach nad animacją Kajko i Kokosz pojawiły się w połowie 2018 roku. Od początku w prace zaangażowane było EGo FILM, które podpisało umowę z Fundacją Kreska im. Janusza Christy, która zajmuje się promowaniem sztuki artysty.

Warto wiedzieć, że nad jednym odcinkiem pracowało średnio 50 animatorów, a cały zespół jednego odcinka składał się z koło 170 osób. Muzykę napisał Stefan Wesołowski, wykorzystał w niej elementy polskiej muzyki ludowej i nawiązuje do słowiańskiej kultury oraz do dźwięków historycznych instrumentów muzycznych.

Animowany film “Kajko o Kosz” adresowany jest przede wszystkim dla dzieci od lat siedmiu. To narzuciło pewne rozwiązania, jak choćby dość spokojną akcję i długość odcinków – po 13 minut. W sumie będzie ich 26; pierwsze pięć (1 część) pojawiło się 28 lutego, kolejne pięć w drugiej połowie roku, pozostałe planowane są na rok przyszły.

(źródło wirtualnemedia.pl)

Dodaj komentarz