Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – luty 2021

W porównaniu do połowy miesiąca, na liście lutowych bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe w pierwszej dziesiątce pojawiły się dwie nowości, trzy książki awansowały z drugiej dziesiątki, dwie utrzymały pozycje, jedna wróciła na listę, dwie spadły o jedną pozycję Ale po kolei.  


1. Pierwsze miejsce utrzymał Koniec pieniądza papierowego, Roland Baadler
(wyd. DeReggio)
: Nadchodzi coś więcej niż rewolucja. Zanika pieniądz w formie fizycznej, materialnej, który kształtował relacje międzyludzkie i gospodarcze od tysiącleci. Powstaje „Nowy Świat”  i trzeba się w nim odnaleźć. Od tego jest książka “Koniec pieniądza papierowego”. Jej autor, przenikliwy analityk i praktyk, podaje nam na tacy samo sedno podstępu wymierzonego w nasz majątek i trafnie przewiduje następstwa związanej z tym dziejowej przemiany.


2. Na listę, i to od razu na miejsce drugie, powrócił po 1,5 miesiąca Tech. Krytyka Środowiska Technologicznego Jana Białka (wydawnictwo Garda), książka poruszająca zagadnienia wdrażania do 2040 roku nowych technologii i powstającego w związku z tym ewolucyjnego środowiska technologicznego, mechanizacja człowieka i środowiska naturalnego.


3. Z drugiej dziesiątki listy awansowała książka z serii Stanisława Krajskiego, traktującej o masonerii i jej wpływie na naszą rzeczywistość. W Masonerii polskiej 2021. Na skraju przepaści autor we właściwy dla siebie sposób analizuje ubiegłoroczne wydarzenia, które w istotny sposób przyczyniły się do zmiany nastrojów społecznych, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Unikalny poziom analizy dr. Krajskiego, do jakiego już zdołał przyzwyczaić, zapewnia czytelnikowi wyjątkowo szerokie spektrum rozważań z pogranicza: filozofii, teologii, historii i polityki. Na podstawie wyciągniętych przez siebie wniosków przedstawia najbardziej prawdopodobną wizję przyszłości, w której masoni realizują swoje cele w tworzeniu Nowego Porządku Światowego i wskazuje proces dziejowy, którego skutkiem są obecne (zatrważające) wydarzenia. Taka konstrukcja Masonerii polskiej 2021 sprawia, że czytelnik oprócz wiedzy zdobywa również zdolność do rozumienia procesów, które będą zachodzić w przyszłości.
Jakie znaczenie ma Polska w planach masonerii? Co wspólnego mają Chiny i masoni? Kto i jak chce wykończyć Polskę i Kościół? Czy czekają nas nowe rozbiory? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo w niniejszej pozycji książkowej!


4.  Pierwsza nowość – Całkiem zwyczajny kraj Briana Porter-Szucsa (Wydawnictwo Filtry): – Historyczny esej, w którym autor polemizuje z cierpiętniczo-bohaterską interpretacją polskich dziejów, tak powszechną w publicznym dyskursie, i oferuje świeże spojrzenie na kształtowanie się idei polskiej państwowości, a także formowanie się świadomości narodowej i społecznej po 1795 roku.
Porter-Szűcs jako „zewnętrzny” badacz nie ma problemu z kwestionowaniem mitów dotyczących naszej historii, co dla ich wyznawców może okazać się zaskakujące lub trudne do przyjęcia.
Czy faktycznie chłopi identyfikowali się z polskością? Czy na pewno II RP szanowała swoich niepolskich obywateli i przestrzegała ich praw? Czy życie w PRL było jedną wielką udręką? Czy Polacy mieli (i mają) jasną wizję państwa, czy kształtowało się ono niejako przez przypadek?
Siłą książki jest nie tylko niezależność myślenia autora oraz odkrywcze przykłady, ale też żywo prowadzona narracja i przystępny język.


5. Awans z miejsca piętnastego – Harper i zagubiona wiedza Kingi Langley (Langusta Books): Pełna przygód opowieść o trzynastoletniej dziewczynie, która za sprawą zagadkowego wehikułu zostaje przemieniona w złotego orła i przenosi się do Świata Ptaków. W tej krainie legendy przeplatają się z prawdą, rzeczy magiczne mogą okazać się realne, a tajemnice zatopionej Atlantydy co rusz wypływają na powierzchnię oceanu wiedzy.


6. Druga nowość – Dieta śródziemnomorska. Książka kucharska dr Katheriny Itsiopoulos (ITEM Publishing. O czym taka książką może traktować? Wiadomo! Znajdziemy tam więc plany posiłków oraz 80 przepisów (wraz z informacjami o wartości odżywczej) na smaczne potrawy, którymi będzie się delektować cała rodzina.


7. O jedno oczko spadła powieść Marie Aubert Zabierz mnie do domu (Pauza): migawki z życia zwykłych ludzi, którzy gubią się w swoich oczekiwaniach, nie umieją odczytywać własnych i cudzych pragnień. Jest to proza gorzka i dotkliwa, bo autorka operuje w dobrze znanych nam wszystkim rejestrach – ciągłego rozczarowania i wielkich nadziei. Na przemian. Jak to w życiu.


8. Również o jedną pozycję spadł Halny Igora Jarka (Wydawnictwo Nisza): Chciałbym wierzyć, że takiej Nowej Huty, jaką opisuje Igor Jarek, już nie ma – a może nawet nigdy nie było, może jest ona wyłącznie koszmarną projekcją lęków mieszczańskiego, artystowskiego, tradycjonalistycznego Krakowa. Ale cóż, czasem przypomina mi ona o swoim istnieniu, gdy wpadam na pędzący przez osiedle oddział szturmowy kiboli w kominiarkach i z maczetami albo gdy o szóstej rano budzą mnie policjanci wywalający drzwi u sąsiada, który, jak się okazuje, trzymał na chacie dobrych parę kilo koksu. (Przemysław Rojek)


9. Na tym miejscu utrzymał się 2021 Rok Metalowego Bawołu Jacka Kryga (wyd. Halszka): Prognozy astrologiczne i feng-shui na 2021 rok. W roku „metalowej ziemi” wszyscy ludzie, nawet ci, którzy nie interesują się tą tematyką, będą w mniejszym lub większym stopniu wciągnięci w sprawy naszej planety.


10.  Na to miejsce z dwunastej pozycji przesunęła się Świetlista republika Andresa Barby (Filtry): Gdzieś na skraju dżungli, w fikcyjnym miasteczku San Cristóbal wciąż piszczy bieda, ale powoli tworzy się już klasa średnia, koegzystująca – nie bez napięć – ze rdzenną populacją Indian, która z oporami przechodzi na stronę „cywilizacji”. W tym nowym ładzie, gdzie asfaltowe drogi przecinają połacie błota, nagle pojawia się grupa dzieci w wieku od 9 do 13 lat. Początkowo nic nie robią, po prostu są, wprowadzając niepokój samą swą innością – porozumiewają się w nieznanym języku i prowadzą życie rządzące się niepojętymi dla obywateli San Cristóbal prawami. Dzieci pozbawione opieki dorosłych są brudne, bezdomne i głodne, zdają się jednak szczęśliwe i wcale nie chcą być na łono społeczeństwa przywracane. Ich odrębność, odczuwana jako prowokacyjna, burzy kruchą równowagę zbiorowości, która dopiero co zdobyła swoje przywileje i umościła się we względnym komforcie. Zaburzona dynamika wspólnoty w konsekwencji prowadzi do tragedii.


Miejsca w drugiej dziesiątce:

11. Kosmoliski, Marek Marcinowski (Anatta)
12. Siedem typów ateizmu, John Gray (Fundacja Kultura Liberalna)
13. Antresolka profesorka Nerwosolka, Tadeusz Baranowski (Ongrys)
14. Prawdziwe cele ludzkości, Igor Witkowski, Mirosław Grudzień (WIS2)
15. Mężczyźni objaśniają mi świat, Rebecca Solnir (Karakter)
16. Mira. Po prostu kobieta, Agnieszka L. Janas (Wydawnictwo A&K)
17. Coaching rodzicielski, David Miskimin, Jack Stewart (Po prostu)
18. Strzyga, Aldona Reich (Vecra)
19. Dziki ojciec, Szymon Grzelak (W Drodze)
20. Co robią uczucia, Tina Oziewicz (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Uwaga: informacje o książkach pochodzą ze stron ich wydawców.

Dodaj komentarz