Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego za najlepszy książkowy debiut podróżniczy roku 2020 – organizatorzy czekają na zgłoszenia!

Organizatorzy Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego za najciekawszą debiutancką książkę o tematyce podróżniczej zapraszają na jego drugą edycję. Zgłoszenia – od autorów i wydawców – przyjmowane będą do 31 marca. Finał i wręczenie nagród podczas Kolosów w ostatni weekend maja. Na laureata czeka statuetka oraz nagroda finansowa – 5 tys. zł ufundowane przez członka Kapituły Kolosów, Andrzeja Ciszewskiego

Regulamin i formularz zgłoszeniowy Konkursu na stronie kolosy.pl

Ewentualne pytania należy przesyłać na adres: ksiazka@kolosy.org

Organizatorem konkursu jest firma MART. Konkurs odbywa się w ramach Kolosów – dorocznych nagród za dokonania podróżnicze wręczanych podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni (OSPŻiA), a jego celem jest promocja literatury podróżniczej, w szczególności wspieranie autorek i autorów debiutujących w tej dziedzinie.
Laureatem pierwszej edycji Konkursu został Cezary Borowy, autor Spowiedzi Hana Solo (Wydawnictwo TBR).

W skład tegorocznego jury wchodzą: Bartosz Kuczyński (syn Macieja Kuczyńskiego), Andrzej Muszyński (pisarz, laureat Kolosa 2012), Piotr Strzeżysz (pisarz, podróżnik, laureat Kolosa 2014), Piotr Tomza (autor i redaktor książek) oraz – nowy w tym składzie – Tomasz Grzywaczewski (pisarz, wielokrotny uczestnik Kolosów).


O patronie nagrody
Patronem nagrody jest Maciej Kuczyński, zmarły w 2019 roku wieloletni członek Kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku pokoleń czytelników.

Maciej Kuczyński (1929-2019)
Współtwórca polskiej speleologii, jeden z najwybitniejszych polskich podróżników, badaczy i odkrywców XX wieku, pisarz, publicysta, uczestnik powstania warszawskiego, z wykształcenia architekt, wieloletni członek Kapituły Kolosów.
Bez jego nazwiska nie da się napisać ani opowiedzieć historii polskiej eksploracji.
Maciej Kuczyński był jednym ze współzałożycieli krakowskiego Klubu Grotołazów, pierwszej specjalistycznej organizacji jaskiniowej w Polsce (powstała w lutym 1950 roku w Krakowie), brał udział w kierowanej przez Stanisława Siedleckiego pierwszej powojennej polskiej ekspedycji na Spitsbergen w roku 1956, uczestniczył w najważniejszych odkryciach największych jaskiń w Tatrach, kierował też polską wyprawą, która w 1966 roku zeszła na dno najgłębszej znanej wówczas jaskini świata, Gouffre Berger we Francji.
Pełna lista jego dokonań zajęłaby kilka stron, podobnie jak wykaz publikacji i książek – reportaży, powieści (m.in. Atlantyda, wyspa ognia czy Zwycięzca) oraz opracowań popularnonaukowych.
Maciej Kuczyński był również autorem wielu filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych oraz niestrudzonym popularyzatorem nauki i osobą bardzo zaangażowaną na rzecz polskiego środowiska eksploracyjnego. Począwszy od pierwszej edycji Kolosów zasiadał w Kapitule nagrody, a od 2017 roku był jej członkiem honorowym.

(info Kolosy)

One thought on “Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego za najlepszy książkowy debiut podróżniczy roku 2020 – organizatorzy czekają na zgłoszenia!

Dodaj komentarz